Atatürk'ün iletişim alanında yaptığı çalışmalar nedir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 14 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

1. Atatürk;Türk milletinin sağlam bir fikre sahip olması gerekir. Bütün çabaların, Türk kamuoyunun gerçeği anlamasına ve duymasına yönelik olduğu millete anlatılmalıdır. Ancak o şekilde millet, günlük fikirlere, sahte ve yanıltıcı sözlere asla önem vermeyecek bir olgunluğa erişebilir” diyerek basının ne kadar önemli bir kitle iletişim aracı olduğu gerçeğini vurguluyordu.

Atatürk’ün milli mücadele yıllarından başlayarak basın-yayınla ilgili yaptığı çalışmalar:
    - 4 Eylül 1919 – İrade-i Milliye Gazetesi’nin çıkarılması
    - 10 Ocak 1920 – Hakimiyet-i Milliye Gazetesi’nin çıkarılması
    - 6 Nisan 1920 – Anadolu Ajansı’nın kurulması
    - 7 Ekim 1920 – Ceride-i Resmiye Gazetesi’nin çıkarılması
    - 1925 – Telsiz Telgraf hahından Kanun’un çıkarılması
    - 1927 – Telsiz Telgraf vericilerinin hizmete girmesi
    - 6 Mayıs 1927 – İstanbul Radyosu’nun yayına başlaması
    - 18 Kasım 1927 – Ankara Radyosu’nun yayınına başlaması

İrade-i Milliye Gazetesi
    İrade-i Milliye, Mustafa Kemal Paşa tarafından Temsil Kurulu adına yayın yapmak için kurdurulan ilk Millî Mücadele gazetesidir.

Sivas Kongresi toplanmadan önceki günlerde gelen delegeler, millî ülkü ve hareketlerin geniş ve sürekli bir biçimde yayımlanması için bir gazetenin çıkarılması gereği üzerinde durmuşlardı. İsmail Fazıl Paşanın önerisi ile çıkarılacak gazetenin adı İrade-i Milliye oldu.

2. çok teşekkür ederim çok işime yaradı

3. çokkk teşekkürler bayağı işimeee yaradııı.........:):):):)

4. teşekür ederim

5. tesekkur ederım cok saugulun cok ısıme yaradı

6. yasemin hanım sağoloun en zor anımda yardımcı oldunuz

7. Çok teşekkür ederim zaten ''farumdaş'' sayfası hep işime yarıyor. iyiki böyle bir site açmışsınız

8. Bu olduğuna eminmisin ya ? 2 sayfa daha açtım oralrda daha farklı çıktı neyse ya ben şimdilik bunu yazıvereyim emeğinize sağlık şimdiden :*

9. teşekkür ederim çok işime yaradı

10. Sağolun gerçekten çok işime yaradı

11. ödevimde çok yardımcı oldun sağoll

12. çok teşekkür ederim. bende bulmak istediğim her şeyi bu sitede buluyorum. bu siteyi kurana ve emeği geçmiş herkese teşekkür ederim.

13. çokkkk teşekürr ederimm yayaa işşime yaradıı:):):):D

14. Teşekkürler ödevim vardı ve bu siteyi buldum ödevimi de yapabildim teşekkürler :) .

15. teşekkürler arkadaşlar Atatürkün iletişim alanında yaptığı çalışmaları tam olarak burada buldum

16. Gerçekten çk güzel olmuş
    emeğinize sağlık.. :))))

17. çok yardımcı oldu sağolun.ama o maysıs deil mayıs:):):)

18. Zeynepcik galiba deil diyerek bir hata yaptınız. Deil --->Değil olacaktı ;)

19. 'deil' deil. değil olcak :D

20. işme yaradıı yupoooooo :D :D :D :D :D :D