Atatürk'ün Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

'Mustafa Kemal Atatürk' forumunda EyLüL tarafından 16 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk'ün Hayatı Hakkında Kısa Bilgiler  Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğdu. İlk öğrenimini ve askerî öğrenci olarak orta öğreniminin bir kısmını Selanik’te yaptı. Manastır Askerî Lisesi’ni bitirdi.1902 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1905 yılında Harp Akademisi’nden mezun oldu.Orduda çeşitli vazifeler aldı. 1913 yılında Sofya’da Ataşe Militer olarak bulundu.

  Mustafa Kemal Atatürk Birinci Dünya Harbi sırasında, Çanakkale Muharebelerinde, Tümen Komutanı olarak görev yapıı. 1916 yılından itibaren, Doğu ve Güney cephelerinde Kolordu ve Ordu Komutanlığı yaptı. Bitlis ve Muş’u düşman işgalinden kurtaran kuvvetlerin başındaydı. Filistin ve Suriye cephelerinde görev aldı.

  1921 tarihli Sakarya Meydan Muharebesi'nden sonra "Gazi" unvanını almış ve mareşalliğe yükselmiştir.1938 yılındaki vefatına kadar arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı olmuştur.

  [​IMG]

  Mondros Mütarekesi’nden sonra Sevr Anlaşması hükümlerine dayanılarak ülkenin yabancılar tarafından işgali üzerine, son Osmanlı padişahı Vahdettin Han tarafından Anadolu’ya gönderildi.19 Mayıs 1919′da Samsun’a çıkarak Türk millî mücadelesini başlattı.Amasya Genelgesi, Sivas ve Erzurum Kongrelerini topladı. Askerî görevlerinden istifa ederek 23 Nisan 1920′de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni topladı. Meclis Başkanı seçildi.5 Ağustos 1921′de Başkomutanlık görevini üstlenerek Anadolu’nun Yunan işgalinden kurtarılması için mücadeleye devam etti. Sakarya Meydan Savaşı’nı kazandı. 19 Eylül 1921′de Meclis tarafından kendisine Mareşal ve geleneksel Gazi ünvanı verildi.
   
  Son düzenleme: 28 Aralık 2012
 2. Atatürk'ün Hayatı Hakkında Kısa Bilgiler,


  Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğdu. İlk öğrenimini ve askeri öğrenci olarak orta öğreniminin bir kısmını Selanik’te yaptı. Manastır Askerî Lisesi’ni bitirdi.Atatürk 1902 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1905 yılında Harp Akademisi’nden mezun oldu.Orduda çeşitli vazifeler aldı. 1913 yılında Sofya’da Ataşe Militer olarak bulundu.
  Atatürk Birinci Dünya Harbi sırasında, Çanakkale Muharebelerinde, Tümen Komutanı olarak görev yaptı. 1916 yılından itibaren, Doğu ve Güney cephelerinde Kolordu ve Ordu Komutanlığı yaptı. Bitlis ve Muş’u düşman işgalinden kurtaran kuvvetlerin başındaydı. Filistin ve Suriye cephelerinde görev aldı.Mondros Mütarekesi’nden sonra Sevr Anlaşması hükümlerine dayanılarak ülkenin yabancılar tarafından işgali üzerine, son Osmanlı padişahı Vahdettin Han tarafından Anadolu’ya gönderildi.19 Mayıs 1919′da Samsun’a çıkarak Türk millî mücadelesini başlattı.Amasya Genelgesi, Sivas ve Erzurum Kongrelerini topladı. Askerî görevlerinden istifa ederek 23 Nisan 1920′de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni topladı. Meclis Başkanı seçildi.5 Ağustos 1921′de Başkomutanlık görevini üstlenerek Anadolu’nun Yunan işgalinden kurtarılması için mücadeleye devam etti. Sakarya Meydan Savaşı’nı kazandı. Atatürk'e 19 Eylül 1921′de Meclis tarafından kendisine Mareşal ve geleneksel Gazi ünvanı verildi.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Aralık 2012
 3. Cevap: Atatürk'ün Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

  süper
   
 4. Cevap: Atatürk'ün Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

  Bence 5. sınıf öğrencileri için daha kısa yapın bence kısa yazıyoruz 7 kıta çıkıyo
   
 5. Cevap: Atatürk'ün Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

  bence uzun.atatürk ün hayatını 1 kıtada anlatsalardı
   
 6. Cevap: Atatürk'ün Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

  evet bencede çok uzun kısa olsa resim ödevim için yapıcam afiğş hazırlıycaz hocada yazı istiyooooooo !!! (kısaca bir daha yazın)
   
 7. insanlık

  bence herkez çanakkalede şehit askerlerimizi hatırlayıp insan olsun
   
 8. Cevap: Atatürk'ün Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

  ben ödevim için arıyorum fakat ölümünü anlatsalardı süper olurdu ve İngilizce olmalı.
   
 9. Cevap: Atatürk'ün Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

  Çok güzel tam ödevime yardımcı oldu . Uzunluğu kısalığıda harika. Sayfa sahibine teşekkürler
   
  asaf bunu beğendi.
 10. geröekten işe yaradı Atatürkün hayatını burda buldum
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 12 Ekim 2014
  asaf bunu beğendi.
 11. çok uzun cümleleri var 2 paragraf yazdım kolum koptu . :) :) :) :)
   
 12. Merhaba ben de çok uzun diye düşünüyorum
   
 13. tdk

  tdk

  selam uzun olduğuna katılıyorum
   
 14. bence fazlaaa uzun bide ölümü yookkk
   
 15. neden ölümüne kadar yazmadınız
   
 16. Ece

  Ece

  Burasıcokgüxelmis
   
 17. biraz uzun ve karışık malesef ama yapıcak bişey yok diğerlerinide baktım onlar daha uzun.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Ekim 2015
 18. yaniiiiiiiiiiiiii
   
Yükleniyor...
- Atatürk'ün Hayatı Hakkında Forum Tarih
Atatürk'ün Hayatı Hakkında Kompozisyon Sözel Dersler 15 Mart 2011
Atatürk'ün Eğitim Hayatı Hakkında Kısa Bilgi Mustafa Kemal Atatürk 19 Ekim 2010
Atatürk'ün okul hayatının ve öğretmenlerinin onun kişiliği üzerindeki etkileri nelerdir? Mustafa Kemal Atatürk 18 Eylül 2015
Atatürk'ün düşünce hayatı neye dayanır Mustafa Kemal Atatürk 22 Kasım 2014