Atatürk'ün Harf Devrimi Ile Ilgili Notları

'Mustafa Kemal Atatürk' forumunda Aysell tarafından 9 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk'ün Harf Devrimi Ile Ilgili Notları

  İngiltere'deki Christie's Müzayede Evi, Atatürk'ün harf devrimine ilişkin olarak bizzat tuttuğu notları dün satışa çıkardı. Christie's müzayedesinin Atatürk'ün notları için biçtiği tahmini fiyat 1000-1500 sterlin olarak açıklanırken, notlar adı açıklanmayan özel koleksiyoncu tarafından 3840 sterline alıcı buldu.

  Notların Atatürk tarafından İsviçreli antropolog Eugene Pittard'a gönderildiği, notların arasında heceleme ve telaffuza dair görüşlerin yanı sıra yine Atatürk tarafından yapılmış bazı eskizlerin yer aldığı bildirildi.

  Christie's müzayede salonunun kataloğunda Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarında halkın yüzde 80'inin okur-yazar olmadığı, Türk harf devriminin bu dengeyi okur-yazarlık lehinde değiştirmekte büyük rol oynadığı belirtildi.

  Harf devriminin yapıldığı koşulların anlatıldığı ve Türk dili hakkında bilgi verilen katalogda harf devrimi övüldü.

  İsviçreli antropolog Eugene Pittard, zamanında Ankara'da Atatürk'ün konuğu olmuş ve kendisiyle harf devrimi konusunda görüş alışverişinde bulunmuştu.

  Pittard, daha sonra 1931 yılında yazdığı kitapta da Türkiye'de gerçekleştirilen harf devrimini insanlık tarihinin en önemli sosyal devrimlerinden biri olarak nitelemişti.

  Alıntı
   
Yükleniyor...
- Atatürk'ün Harf Devrimi Forum Tarih
Atatürk'ün askeri ataşe olarak bulunduğu kent neresidir Mustafa Kemal Atatürk 22 Eylül 2015
Atatürk'ün okul hayatının ve öğretmenlerinin onun kişiliği üzerindeki etkileri nelerdir? Mustafa Kemal Atatürk 18 Eylül 2015
Atatürk'ün önderliğinde zaman ölçülerine getirilen yenilikler Mustafa Kemal Atatürk 17 Şubat 2015
27 Aralık Atatürk'ün ankara'ya gelişi ile ilgili şiir Karışık Şiirler 17 Aralık 2014