Atatürk'ün Edebi Kişiliği

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve ZeuS tarafından 17 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. ZeuS Üye

  Atatürk'ün Edebi Yönü,
  Atatürk'ün Edebi Kişiliği Hakkında,
  Atatürk'ün Edebi Kişiliği


  Mustafa Kemal Atatürk'ün Edebi Kişiliği; Atatürk, müzik dinlemeyi, kitap okumayı, dans etmeyi, ata binmeyi, uçuş seyretmeyi ve yüzmeyi çok severdi. Rumeli türkülerine, zeybek oyunlarına, güreşe, ilgisi vardı. Tavla ve bilardo oynamaktan keyif alırdı. Sakarya adlı atına ve köpeği Fox’a çok değer verirdi. Zengin bir kitaplık oluşturmuştu. Temiz ve düzenli giyinmeye özen gösterirdi. Doğayı çok severdi. Sık sık Atatürk Orman Çiftliği’ne gider, modern tarıma geçiş yolunda yürütülen çalışmalara bizzat katılırdı. İleri derecede Fransızca ve az Almanca biliyordu. Devlet adamlarının, sanatçıların, bilim adamlarının, dostların davet edildiği, ülke sorunlarının da konuşulduğu akşam yemekleri Çankaya Köşkü’nde sık rastlanan bir durumdu.

  Atatürk’ün çocuğu olmamıştı, savaş yıllarından başlayarak birçok çocuğun hamiliğini üstlenmiş, birçoğunu da evlat edinmişti. Atatürk’ün manevi evlatları, Afet İnan, Sabiha Gökçen, Ülkü Adatepe, Nebile Hanım, Rukiye Erkin, Zehra Aylin, Sığırtmaç Mustafa, Abdurrahim Tuncak, İhsan’dır.

  İzmir’e girerken Yunan komutanının Türk bayrağını çiğnemesine ithafen, İzmir’de Yunanları bozguna uğrattıktan sonra basması için önüne serilen Yunan bayrağını yerden alması bilinen bir olaydır.

  kaynak: edebiyatfakultesi


Benzer konu başlıkları: Atatürk'ün Edebi
Forum Başlık Tarih
Soru Cevap atatürk'ün edebiyatla ilgili görüşlerini ifade ettigi özdeyişleri 29 Eylül 2012
Mustafa Kemal Atatürk Atatürk'ün edebiyatla ilgili düşünceleri özet 17 Haziran 2011
Mustafa Kemal Atatürk Atatürk'ün Edebiyatla İlgili Yaptığı Çalışmalar 17 Haziran 2011
Mustafa Kemal Atatürk Atatürk'ün Edebiyat Ve Dil Hakkındaki Görüşleri 17 Haziran 2011
Mustafa Kemal Atatürk Atatürk'ün Edebiyata Verdiği Önem 17 Haziran 2011