Atatürkün Çocuk İle İlgili Sözleri

Konusu 'İle İlgili Sözler' forumundadır ve Aysell tarafından 8 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. Aysell Üye

  Atatürk’ün çocuklar ve Türk gençliği ile ilgili sözleri

  “Gençlikle iftihar ediyorum ve gençliğe güveniyorum.”  “Bir gün ulusu sizin gibi beni anlamış gençliğe bırakacağımdan çok memnun ve mesudum.”  “Gençlerin her şeyden önce millete güven vermeleri gereklidir.”  “Gençler!
  Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile, insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız.”  “Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.”


  “Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin!.. Bu belli. Fakat zekânı unut!.. Daima çalışkan ol!”  “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”  “Sizler hepiniz geleceğin bir gülü ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizlersiniz.”  “Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı ve onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel olarak ele alınmalıdır.”  “Milletin bağrından temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri (Türkiye Cumhuriyeti Devleti) ona bırakacağım ve gözüm arkamda olmayacak.”  “Küçük hanımlar, küçük beyler!

  Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”  “Gelecek için hazırlanan vatan evlâtlarına, hiçbir güçlük karşısında yılmayarak tam bir sabır ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın ana ve babalarına da yavrularının öğreniminin tamamlanması için hiçbir fedakârlıktan çekinmemelerini tavsiye ederim.”  “Biz her şeyi gençliğe bırakacağız... Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.”


  Alıntı


Benzer konu başlıkları: Atatürkün Çocuk
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım atatürkün çocukluk anısı tiyatrosu 20 Kasım 2012
Soru Cevap Atatürkün çoçukluk anılarından biri özet 29 Kasım 2012
İle İlgili Sözler Atatürkün Çocuklarla İlgili Sözler 7 Şubat 2012
Hikayeler Atatürkün Çocuk Sevgisiyle İlgili Anıları 25 Temmuz 2011
En Güzel Sözler Atatürkün Çocuklarla İgili Söylediği Sözler 27 Aralık 2010