Atatürk'ün cevap veremediği tek kişi

'Mustafa Kemal Atatürk' forumunda HazaN tarafından 23 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. ATATÜRK'ÜN CEVAP VEREMEDİĞİ
    TEK KİŞİ

Tarihimiz sayısız savaşlarla doludur. Biz bu savaşlardan baş kaldırıp ne memleketi imar edebilmiş, ne de kendimiz refaha kavuşmuşuzdur. Bunun sebebi, bizim suçumuz olduğu kadar düşmanlarımızın da suçudur. Çünkü başta Ruslar olmak üzere düşmanlarımız hep şöyle düşünürlerdi :

- Türklere rahat vermemeli ki, başka sahalarda ilerleyemesinler... Bunun için de sık sık başımıza belalar çıkarırlar, savaşlar açarlar. Balkan milletlerini “İstiklal” diye kışkırtırlardı. Biz böyle durmadan savaşırken de o zamanlar askere alınmayan gayri müslimler zenginleşirlerdi.

Onların neden zengin, bizim neden fakir kaldığımızı bir köylü, Atatürk’e verdiği kısa bir cevap ile çok güzel açıklamıştır.

Atatürk, Mersin’e yaptığı seyahatlerden birinde, şehirde gördüğü büyük binaları işaret ederek sormuş :

- Bu köşk kimin ?

- Kirkor’un...

- Ya şu koca bina ?

- Yargo’nun...

- Ya şu ?

- Salomon’un...

Atatürk biraz sinirlenerek sormuş :

- Onlar bu binaları yaparken ya siz nerede idiniz ?

Toplananların arkalarında bir köylünün sesi duyulur :

- Biz mi nerede idik ? Biz Yemen’de, Tuna Boyları’nda, Balkanlar’da, Arnavutluk Dağlarında, Kafkaslar’da, Çanakkale’de, Sakarya’da savaşıyorduk paşam...

Atatürk bu anısını naklederken :

- Hayatımda cevap veremediğim tek insan bu ak sakallı ihtiyar olmuştur, der dururdu…

2. harika bir paylaşım eline kalemine sağlık hazan çok ve çok duyguluydu :):):f20:

3. Şu an da böyle maalesef istanbulun en güzel mekanları şu an ermenilerin elinde..... Savaşın bilançosu ülkemiz için gerçekten çok ağır olmuştur. Bunu sadece maddi yönden düşünmemek gerekir. Mesela sadece çanakkale savaşında neredeyse 1 neslimizi kaybettik.. Doktor mühendis bilimadamı ve diğer tüm braanşlardaki beyinlerimiz bu savaşta kaybettik ve onlar ölüme koşa koşa gitmişlerdi. Çok duygulu bir tarih sayfasını açmışsın HazaN teşekkürler...

4. teşekkürler hazan gerçekten çok duyguluydu

5. Atatürk ile ilgili herseyi seviyorum.

Bu cevap veremedigi konu belki o günler icin gecerli idi ama

günümüzde de bu mazereti kullanamayiz sanirim.

Maalesef herseyi yukardan bekledigimiz, yukardakilerde bu isleri sadece kendi lehlerine

gelecek sekilde kullandiklari icin bir türlü gerektigi bicimde insan potansiyelimizi kullanamiyoruz.

Eline saglik Hazan !

6. Okurken neler hissettiğinizi az çok biliyorum çünkü bende aynı duygulara kapıldım
    chemist o topraklarda gezerken senin bu yazdıklarını tek tek düşündüm
    ve bir kez daha ne kadar şanslıyız ki Atatürk gibi bir komutana sahip olmuşuz dedim

7. o ak sakallı dede acaba kimdi ve o na bu sözleri hangi ilahi güç dedirtebildi ki ATATÜRK gibi dünya lideri susmayı tercih etti.. evet arkadaşlar ihtiyarın sözü bu gün de gecerli biz memleket davasında iken bazıları yalılar köşkler peşinde... sizleri düşünmeye davet ediyorum..

8. Vallahi Wish ilahi güc diyemiyecegim ben bu sözlere, bu tarz insanlarimiz anadolunun her kösesinde

yetismekte. Ne cevherler var ki ettikleri kelam ile erenlere sapka cikartir.

Halkimizin icinde zeki insanlar cok ama cahil birakilanlarda bir o kadar cok.

Gecen günlerde okudugum bir haberde Hakkariden kendi cabalari ile sinavlara girip te

Hacettepe yi (yanilmiyorsam eger) kazanan tek kollu coban kardesimiz bunun en güzel örnegi.

Firsat sunulsa veya imkanlari yeterli olsa neler yetistirecek bu millet ama böyle cahil birakilmasi

bircogunun isine geliyor maalesef.

Ben böyle diyorum.

Iste Atamizin en büyük isteklerinden biride bu idi aslinda,

cahillikten siyrilmis bir Türk milleti ama ömrü yetmedi maalesef. :(

9. Cossac söylediklerinde sonuna kadar haklısın sana katılıyorum ama maalesef günümüz öyle bir hal aldıki ''bana dokunmayan yılan bin yaşasın'' demekten geri kalmayan insanlarımızı da göz ardı etmemek lazım.Hal böyle olunca memleketimizin hali ortada :f19: