Atatürk'ün Cenazesinde Kaç Kişi Vardı

'Mustafa Kemal Atatürk' forumunda Wish tarafından 22 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk'ün cenazesine kaç kişi katıldı
  atatürk'ün cenaze törenine kaç kişi katıldı
  Atatürkün cenaze namazına kaç kişi katıldı


  Atatürk'ün naaşı 16 Kasım 1938 günü Dolmabahçe Sarayı tören salonunda katafalka konuldu. İstanbul halkı Büyük Önder'in önünden saygıyla geçti. Atatürk'ün cenaze namazı 19 Kasım 1938 günü Dolmabahçe Sarayı'nda kıldırıldı. Cenaze namazında kaç kişinin olduğu tam olarak bilinmiyor. Sadece 10-15 kişinin cenaze namazında bulunduğu tahmin ediliyor.Aynı gün çok büyük bir kalabalıkla cenaze Yavuz Zırhlısı ile İzmit'e oradan da aynı günün akşamı 20.30'da Ankara'ya uğurlandı..Ertesi gün (20 Kasım 1938)Ankara'da başta Cumhurbaşkanı İsmet İnönü olmak üzere devlet erkanı tarafından karşılanan cenaze TBMM önünde hazırlanan katafalka konuldu.Ankara halkı Atatürk'ün önünden saygı geçişlerini yaptı.21 Kasım1938 günü yabancı devletlerden gelenlerin de katıldığı çok büyük bir cenaze töreni ile Atatürk'ün cenazesi Ankara Etnografya Müzesi'ndeki geçici kabrine konuldu.

  Atatürkün cenaze töreni ise oldukça kalabalıktı. Türk halkının yanı sıra yabancı bir çok temsilcide cenaze töreninde bulundu.
   
Yükleniyor...
- Atatürk'ün Cenazesinde Kaç Forum Tarih
Atatürk'ün askeri ataşe olarak bulunduğu kent neresidir Mustafa Kemal Atatürk 22 Eylül 2015
Atatürk'ün okul hayatının ve öğretmenlerinin onun kişiliği üzerindeki etkileri nelerdir? Mustafa Kemal Atatürk 18 Eylül 2015
Atatürk'ün önderliğinde zaman ölçülerine getirilen yenilikler Mustafa Kemal Atatürk 17 Şubat 2015
27 Aralık Atatürk'ün ankara'ya gelişi ile ilgili şiir Karışık Şiirler 17 Aralık 2014