Atatürkün Çanakkale Şehitleri İçin Söyledikleri

'Karışık Sözler' forumunda zamaneanne tarafından 21 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

 1. Atatürkün Çanakkale Şehitleri İçin Söyledikleri
  Atatürkün Çanakkale Savaşı İle İlgili Söyledikleri
  “Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hâkim olabilir” 25 Nisan 1915 Conkbayırı.

  “Benimle beraber burada muharebe eden askerler kesin olarak bilmelidir ki, bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlenmeden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar mahrum kalmasına sebep olacağını hepinize hatırlatırım.” 3 Mayıs 1915 Arıburnu.

  “Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sessizlik içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Göz yaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız, bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.” Çanakkale’de ölen düşman askerlerinin ailelerine hitaben, Atatürk’ün söyledikleri.

  “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.”
   
Yükleniyor...
- Atatürkün Çanakkale Şehitleri Forum Tarih
Çanakkale savaşında atatürkün rütbesi Genel Türk Tarihi 15 Mart 2014
Çanakkale Zaferi İle İlgili Atatürkün Sözleri Genel Türk Tarihi 6 Mart 2013
Çanakkale Savaşında Atatürkün Aldığı Rütbe Genel Türk Tarihi 27 Şubat 2013
Atatürkün Anıları Çanakkale Savaşı Masallar ve Hikayeler 15 Temmuz 2012