Atatürkün askerlik hayatı ne zaman başladı

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Misafir tarafından 20 Ekim 2010 başlatılmıştır.

  1. Misafir

    Misafir Ziyaretçi


    Öğretmenim ödev verdi bana dediki Atatürkün askerlik hayatı ne zaman başladı araştırın. Bir sürü yere baktım bulamadım. Askeri rüştiyeye gitmesiyle mi başlamıştır Atatürkün askerlik hayatı aceba
     
  2. HazaN

    HazaN Admin Yönetici Admin

    Katılım:
    21 Nisan 2007
    Mesajlar:
    21.733
    Cevap: Atatürkün askerlik hayatı ne zaman başladı

    Atatürkün askerlik hayatı 1896-1899 yılları arasında Manastır Askeri İdâdi’sini bitirip, İstanbul’da Harp Okulu'nda öğrenim görmeyle başladı.
     
  3. ZEYNOO

    ZEYNOO Ziyaretçi

    11 OCAK 1905
    Kurmay stajı için 5 inci Ordu 30 uncu Süvari Alayı’na atandı.

    13 EKİM 1907
    Selanik’teki 3 üncü Ordu Karargâhına,

    22 HAZİRAN 1908
    Rumeli Şark Demiryolları Müfettişliği’ne getirildi

    13 OCAK 1909
    3 üncü Ordu redif,17 inci Selanik Tümeni Kurmaylığı’na ve bu arada“Hareket Ordusu”nun birinci kademesinde kurmay başkanlığına,

    5 KASIM 1909
    3 üncü Ordu Karargâhı’na,

    6 EYLÜL 1910
    3 üncü Ordu Subay Talimgâhı Komutanlığı’na,

    1 KASIM 1910
    Tekrar 3 üncü Ordu karargâhına,

    15 OCAK 1911
    5 inci Kolordu karargâhı’na, sonradan kıdemli yüzbaşı rütbesiyle 38 inci Piyade Alay Komutanlığına,

    13 EYLÜL 1911
    Genelkurmay Karargâhı’na,

    1 OCAK 1912
    Bingazi ve Derne Şark Gönüllüleri komutanlığı’na,

    11 MART 1912
    Derne Komutanlığı’na,

    24 EKİM 1912
    İstanbul’a döndü.

    21 KASIM 1912
    Genel karargâh emrine verildi. Akdeniz Boğazı Kuvve-i Mürettebe Komutanlığı Harekât Şubesi Müdürü, daha sonra da Bolayır Kolordusu Kurmay Başkanı,

    27 EKİM 1913
    Sofya Askeri Ataşesi,

    11 OCAK 1914
    Sofya görevine ek olarak Belgrat ateşemiliteri,

    20 OCAK 1915
    19 uncu Tümen Komutanı,

    28 TEMMUZ 1915
    15 nci Kolordu Komutanı,

    8 AĞUSTOS 1915
    Anafartalar grup komutanı,

    19 AĞUSTOS 1915
    Anafartalar grup komutanlığına ek olarak 16 ncı Kolordu Komutanı,

    27 OCAK 1916
    Karargâhı Edirne’de olan ve 25 Kasım 1916’da Diyarbakır’a nakledilen 16 ncı Kolordu Komutanlığı,

    7 MART 1917
    2 nci Ordu Komutanı,

    5 TEMMUZ 1917
    7 nci Ordu Komutanı,

    9 EKİM 1917
    Becayişen 2 nci Ordu Komutanı,

    7 KASIM 1917
    Genel karargâh emrine,

    20 ARALIK 1917
    Veliahtla birlikte Almanya gezisine gitti.

    7 AĞUSTOS 1918
    7 nci Ordu Komutanı,

    31 EKİM 1918
    7 nci Ordu Komutanlığı ile birlikte Yıldırım Orduları Grup Komutanlığına,

    7 KASIM 1918
    Yıldırım Orduları Grubu’nun lağvedilmesi üzerine Harbiye Nezareti emrine

    30 NİSAN 1919
    Askeri ve mülki yetkilerle, 9 uncu Ordu Kıtaatı Müfettişliğine (15 Haziran 1919’dan sonraki adı 3 üncü)

    8 TEMMUZ 1919
    Erzurum Kongresi öncesi ordu müfettişliğinden ve askerlik mesleğinden istifa etti.

    5 AĞUSTOS 1921
    TBMM Orduları Başkomutanı (Bu görevi üçer aylık sürelerle uzatılarak 29 Ekim 1923’e kadar sürdürmüştür.)

    30 HAZİRAN 1927
    Askerlikten emekliye ayrıldı.