atatürk'ün askeri başarıları hakkında bilgi

Konusu 'Soru Cevap' forumundadır ve HazaN tarafından 22 Aralık 2010 başlatılmıştır.

  1. HazaN Admin

    Atatürk her şeyden önce büyük bir asker ve komutan olarak tarihi bir şahsiyet olmuştur. Onun hayatı egemenlik ve bağımsızlık savaşının büyük komutanı olarak 1922 yılının Eylül ayına kadar hep savaş alanlarında geçmiştir. ''Ben, askerliğin, her şeyden çok sanatkarlığını severim.'' diyen Atatürk, büyük bir asker ve kumandan olarak üstün yetenekleri olan bir insandı. O, tüm yeteneklerini orduda göstermiş, savaş alanlarında büyük bir komutan olduğunu ispat etmiştir.

    Çanakkale Savaşı'nda askerlere ''Size ben taarruz emretmiyorum. Ölmeyi buyuruyorum. Biz ölünceye değin geçecek zaman aşamasında, yerimizi başka güçler ve komutanlar alabilir.'' demiştir. Bu sözlerinden de anlaşılacağı gibi Atatürk çok cesur ve kararlı bir komutandı. O, savaşlarda güçten çok, o güce ve amaca uygun yöneltmek ve yönetmenin önemli olduğuna inanıyordu.

    Askerlik hayatında daima kararlı olan Atatürk, verdiği karardan da asla dönmemiştir. Sorumluluktan korkan bir komutanın hiçbir zaman gereken kararları alamayacağını belirten Atatürk, girdiği tüm savaşlarda sorumluluk almış ve hep ağır görevlere talip olmuştur. İsmet İnönü, Atatürk'ün başkomutan olarak başarısının sırrını şöyle açıklıyor: ''Atatürk, zaferi sağlayan bu ordunun teşkilinde ve seferlerin acı günlerine dayanmakta, netice günlerinde kesin vuruşla sevki idare (yönetmekte ve sevketmekte) de hakkıyla başkomutanlık etmiştir. Ümitsizlik anlarını yenmiş, vasıtasızlık ve imkansızlık unsurlarını tesirsiz bırakmıştır.''

    Mustafa Kemal, askerlik hayatındaki başarıları ile yok olmaya mahkum edilmiş bir milleti ayağa kaldırmış, ona eski güç ve kudretini tekrar kazandırmıştır.

Benzer konu başlıkları: atatürk'ün askeri
Forum Başlık Tarih
Resimli Sözler Mustafa Kemal Atatürk'ün Askeri Başarısını Yansıtan Sloganlar 12 Eylül 2013
Mustafa Kemal Atatürk Atatürk'ün Okuduğu Askeri Okulun Adı 5 Aralık 2013
İle İlgili Sözler Atatürk'ün Askeri Başarısını Yansıtan Sloganlar 17 Kasım 2013
Soru Cevap Atatürk'ün askeri ve liderlik özellikleri hakkında söylenmiş sözler nedir 22 Eylül 2011
Mustafa Kemal Atatürk Atatürk'ün Askeri Görevleri 6 Nisan 2011