Atatürk'ün Ankara'ya gelişi ne zaman

'Etüt Merkezi' forumunda Wish tarafından 30 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk Ankara'ya hangi tarihte gelmiştir
  Atatürk Ankara'ya Niçin gelmiştir
  Atatürkün ankaraya gelişinin önemi


  Atatürk Kurtuluş Savaşı’nın en iyi Ankara’dan yönetileceği inancındaydı. Yurdumuzun tam ortasında ve cephelere de eşit uzaklıktaydı. Tüm illerde haberleşme ve ulaşım olanağı yoktu. Bu düşüncelerle Atatürk ve temsil heyetinin üyeleri 27 Aralık 1919’da saat 14.00’de Dikmen sırtlarından Ankara’ya geldi.

  Ankara ve çevresinin tüm halkı, Atatürk’ü ve temsil heyeti üyelerini büyük sevgi ve sevinç gösterileri ile karşıladılar.davullar çalındı, oyunlar oynandı, seğmenler gösteriler yaptı.

  Bu karşılama Ata’yı çok duygulandırmış, tüm karşılayanlara teşekkür ederek içinde bulunduğumuz durumu, bundan nasıl kurtulacağımızı belirten bir konuşma yapmıştı.

  Atatürk’ün Ankara’ya gelişi, Kurtuluş Savaşı dönemindeki en önemli olaylardan biridir. Çünkü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu Türk ordusunun kurulup hazırlanması çalışmaları Ankara’da yapıldı. Ankara milli mücadelenin merkezi haline geldi. Kısaca Ankara o günlerde başkentlik görevini üstlenmiş oluyordu.

  Her 27 Aralık günü Ankaralılar için bayram gibidir. At sırtındaki seğmenler gösteriler yaparlar. Şehir baştan başa bayraklarla süslenir. Atatürk koşusu yapılır. Okullarda törenler yapılır. Şehirde çeşitli şenlikler yapan halk bu mutlu günü sevgi ve coşku ile kutlar.
   
Yükleniyor...
- Atatürk'ün Ankara'ya gelişi Forum Tarih
27 Aralık Atatürk'ün ankara'ya gelişi ile ilgili şiir Karışık Şiirler 17 Aralık 2014
Atatürk'ün Ankara'ya Gelişi ile İlgili Yazılar Mustafa Kemal Atatürk 22 Kasım 2011
Atatürk'ün Ankara'ya Gelişi 27 Aralık Önemli Gün ve Haftalar 22 Kasım 2011
Atatürk'ün ankara'ya gelişi ile ilgili yazı Mustafa Kemal Atatürk 31 Mart 2011