Atatürk’ü özlemle ve rahmetle anıyoruz

'Zaman Tüneli' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. Eylem

Eylem Editör Site Yetkilisi

Atatürk’ü özlemle ve rahmetle anıyoruz

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrılışının 76. yılında yine sevgiyle, yine özlemle ve yine minnetle tüm yurtta anılıyor.

Bütün bir hayatı mücadele içinde geçen Atatürk sağlığının bozulduğu dönemlerde dahi vatanı için çalışmaktan hiç vazgeçmedi. Hastalığının ilerlemesi ile birlikte sağlığı iyice bozulan Atatürk, İstanbul’da doktor gözetiminde günlerini geçirmeye başladı. Ta ki 10 Kasım 1938 günü saat 09.05’e kadar.

Dolmabahçe Sarayında hayatını kaybeden Ulu Önderimiz ölümü ile birlikte hem Türk milletini hem de tüm Dünyayı yasa boğdu. Komutanlığı, insanlığı, idealistliği, vatanseverliği, hoşgörüsü ve zerafeti ile Dünyayı kendine hayran bırakan ATATÜRK 1923 yılında bir sohbet sırasında ”Elbet bir gün öleceğim, beni Çankaya’ya gömer hatıramı yaşatırsınız” demiş ardından da ısrarlı olmadığını belirtmek için ”Beni milletim nereye isterse oraya gömsün fakat benim hatıralarımın yaşayacağı yer Çankaya olacaktır” şeklinde de eklemiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri hazırladığı afişlerde “Bizimle Bizde Yaşıyorsun”, “Asaletini, Zerafetini, Bilgeliğini… Seni Özledik” gibi ifadeler kullanarak Türk milletinin duygularına tercüman oldu.

[​IMG][​IMG]

Milletin seni kalbine gömdü rahat uyu Atam emanetinin bekçileriyiz.