Atatürk'e "Atatürk" adını veren kimdir?

'Mustafa Kemal Atatürk' forumunda Dark tarafından 24 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk'e "Atatürk" adını veren kimdir?
  Atatürkümüz Atatürk adını nasıl almıştır?

  "Atatürk" hitabını ilk kez dönemin Türk Dil Kurumu Bşk. bir konuşmasında kullanmış, M.Kemal de çok beğenerek soyadı olarak aLmıştı.

  SOYADI KANUNU

  Osmanlı Devleti zamanında kişilerin soyadları yoktu. Kişinin adının yanına baba adı, doğum yeri veya bağlı bulunduğu boy yazılırdı. Bu durum çeşitli karışıklıklara sebep oluyordu. Askere alma, okul, tapu ve miras işlerinde büyük zorluklar çıkıyordu. Kişilerin kimliği tam olarak belirlenemediğinden birtakım haksızlıklar olabiliyordu. Toplumsal ilişkilerdeki bu eksikliğin giderilmesi gerekiyordu. Hiçbir bölünmenin olmadığı bir toplumun meydana getirilmesini amaçlayan Mustafa Kemal Paşa bu konu ile de ilgilendi.
  21 Haziran 1934'te Soyadı Kanunu çıkarıldı. Buna göre her Türk, kendi adından başka, ailesinin ortak olarak kullanacağı bir soyadı alacaktı. Alınacak bu soyadları Türkçe olacaktı. Ahlâka aykırı ve gülünç adlar soyadı olarak alınamayacaktı.
  Soyadı Kanunu'nun kabul edilmesinden sonra 24 Kasım 1934 tarihinde TBMM tarafından, Gazi Mustafa Kemal Paşaya "Atatürk" soyadı verildi.
   
Yükleniyor...
- Atatürk'e Atatürk adını Forum Tarih
Türk Milletin Atatürk'e değer vermesinin nedenleri nelerdir Mustafa Kemal Atatürk 14 Ekim 2014
Atatürk'e Gazi Ünvanının Verilmesi Hakkında Kısa Bilgi Mustafa Kemal Atatürk 7 Ekim 2012
Atatürk'e Verilen Oyları Sildiler Haberler 20 Mart 2012
Atatürk'e Göre Lider Olmanın Bazı Özellikleri Mustafa Kemal Atatürk 28 Şubat 2012