Atatürkçü düşünce sisteminin güncelliğini koruması onun hangi özelliğiyle ilişkilidir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Misafir tarafından 22 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

1. Atatürkçü düşünce sisteminin güncelliğini koruması onun hangi özelliğiyle ilişkilidir

2. Cevap: Atatürkçü düşünce sisteminin güncelliğini koruması onun hangi özelliğiyle iliş

Atatürkçü Düşünce Sistemi. Ben manevi miras olarak hiçbir nas-ı katı, hiçbir donmuş, kalıplaşmış düstur bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır... Mustafa Kemal Atatürk

Atatürkçülüğün amacı, Türkiye Cumhuriyetini çağdaş medeniyet seviyesine ulaştırmaktır. Bu yol tek olup “Batı Medeniyeti” yoludur. Temel unsuru ise “ilim zihniyetidir”.

Atatürk’ün prensipleri, bugün de Türk milletini, medeniyet yolunda ilerletecek olan en doğru pusuladır.

Atatürk’ün kişiliğini, doğup yaşadığı dönemin şartları belirlemiştir. Atatürk’ün dehası bu şartlar içerisinde çalışmıştır.

Atatürkçülük, uygulamada ilkelerin dinamik. yapıcı ve yönlendirici işlevini göz önünde tutmaktadır. Daima millî inkılâp anlayışıyla, ilkeler doğrultusunda devlet ve toplum yaşamını yönlendirmeyi öngörür. Bu yöntemle çağdaş uygarlık düzeyine çıkabileceğini kabul eder.