Atatürk ve Müzik

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 24 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

1. Atatürkün müzik sevgisi

Atatürk müzik eğitimi görmemişti. Ancak, her çeşit müziği seviyor, Klasik Türk Müziği makamlarını biliyor , bazı şarkı ve türküleri başarıyla söyleyebiliyordu.

Atatürk insan hayatında müziğin çok önemli bir yeri olduğuna inanıyordu. 14 Ekim 1925′te İzmir Kız Öğretmen Okulu’nu ziyaretlerinde öğrencilerin “Hayatta musiki lazım mıdır?” sorusunaşu cevabı vermişti :

-”Hayatta musiki lazım değildir. Çünkü hayat musikidir. Musiki ile alakası olmayan mahlukat insan değildir. Eğer mevzuu bahs olan hayat insan hayatı ise, musiki behemehal vardır. Musikisiz hayat zaten mevcut olamaz. Musiki hayatın neşesi, ruhu, süruru ve her şeyidir. Yalnız musikinin nev’i şayan-ı mütalaadır.”

Atatürkün sanat ve müziğe katkıları
    Cumhuriyetin ilan edilmesinin ardından bir çok yeniliklere imza atan Atatürk, topluma öz Türk musikisi dışında, klasik müzik ve operayı da sevdirmek ve tanıtmak için çalışmalarda bulunmuş, bu tür müzik konserlerini izlemeye giderek, halkında bu yeni müzik türlerini sevmesini arzulamıştır.

Atatürk döneminde müziğin gelişimi adına yapılan çalışmalar
    • Makam-ı Hilâfet Mızıkasının İstanbul’dan başkent Ankara’ya getirilerek ‘Riyaset-i Cumhur Musiki Heyeti’ adı altında yeni bir yapıya dönüştürülmesi (1924).
    • Tevhid-i Tedrisat Kanununun (Öğretimi Birleştirme Yasasının) yürürlüğe girmesiyle genel müzik eğitiminin lâik bir temele oturtulması (1924).
    • Ankara’da Musiki Muallim Mektebinin kurulup açılması (1924).
    • Tekke ve zaviyelerin kapatılmasıyla tekke müziğinin varlık nedeni ve ortamının kaldırılması (1924).
    • Müzik öğrenimi için Avrupa’ya yetenekli gençlerin gönderilmeye başlanması (1925).
    • Halk müziği ezgilerinin derlenmeye başlanması (1925) ve notaya alınan ezgilerin yayımına geçilmesi (1926).
    • Batı müziği bölümü eklenmiş olan İstanbul’daki Dârülelhanın konservatuvara dönüştürülmesi (1926).

Atatürk'ün müzik hakkındaki sözleri

Müzik hayatın neşesi, ruhu, sevinci ve her şeyidir.

Hayatta müzik lazım değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgisi olmayan varlıklar insan değildirler. Eğer söz konusu olan hayat insan hayatı ise müzik mutlaka vardır. Müziksiz hayat zaten mevcut olamaz.

Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu ifade söz ile olursa şiir, nağme ile olursa musiki, nakş ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık olur.

Güzel sanatların hepsinde ulus gençliğinin ne türlü ilerletilmesini istediğinizi bilirim. Ancak bunda en çabuk, en önde götürülmesi gerekli olan Türk müziğidir. Bir ulusun yeni değişikliğine ölçü, musıkide değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir.

Hayatlarını büyük bir sanata vakfeden bu çocukları sevelim.

Ulusal; ince duyguları, düşünceleri anlatan; yüksek deyişleri, söyleyişleri toplamak, onları bir an önce, modern müzik kurallarına göre işlemek gerekir. Ancak bu düzeyde Türk ulusal müziği yükselip, evrensel müzikte yerini alabilir.

Atatürk’ün sevdiği şarkı ve türkülerden bazıları
    • Söyle Ruhum Sevdan Beni Kaç Yıl Yakacak
    • Aşk Denilen Cellata
    • Aman Beyim
    • Kadın Kıyma Canıma
    • Çeşmesinin Üstüne
    • Beni Sevmez Biliyorum
    • Gözlerim Arıyor Seni Her Yerde
    • Ayrılamam Ölsem Bile
    • Dağları Hep Kar Aldı
    • Gönül Durmaz Su Gibi Çağlar
    • Gözüne Sürme Çekmiş
    • Yüzüne Dolan Her Gece (Gözün Aydın)
    • Tam Üç Sene
    • Beyoğlu’ndan Geçerken
    • Gelmiş İken Buraya (Çal-Çal)
    • Ağlarım Çağlar Gibi
    • Fırat (Bingöllerden Süzülürsün)
    • Demedim Hiç Ona Kimsin (Ah Kadın Ah O Kadın)
    • Bahçenizde Sümbül Olsam Sevdiğiniz Bir Gül Olsam
    • Köpürsün Badeler Taşsın Dökülsün Neş’eler Gelsin
    • Süzüp Süzüp de Ey Melek
    • Bir Nev-Civansın Şuh-i Cihansın
    • Etme Beyhude Figan Vazgeç Gönül
    • Çiçekten Nağmeden Bir Deste Bağlar
    • Bir Yer ki Sabah Olmayacaktır
    • Leylakların Hayali Salkımların Emeli
    • Aşkınla Yanan Gönlüme
    • Delisin Deli Gönlüm
    • Sabah Yıllardan Beri
    • Yürü Dilber Yürü Ömrümün Varı (Sürmelim Aman)
    • Cana Rakibi Handan Edersin
    • Yanık Ömer
    • Şahane Gözler Şahane
    • Alişimin Kaşları Kare
    • Yemen Türküsü
    • Vardar Ovası
    • Çanakkale İçinde
    • Dağlar Dağlar Viran Dağlar
    • Havada Bulut Yok
    • Bülbülüm Altın Kafeste
    • Kırmızı Gülün Alı Var
    • Atladım Bahçene Girdim
    • Sarı Zeybek

2. Teşekkürler :) :) :) :) Saol :D

3. süppeerr

tam aradığım cevapları buldum

performans ödevim çok güzel oldu

4. güzel bir paragraf çok beyendim

5. Bence güzel olmuş kısa ve öz

6. süper bişey gerçekten inanılmaz tam hocanın istedikleri yazıyor

7. Harika olmuş çok işime yaradı allah razı olsun şimdiye kadar girdiğim en iyi sitelerdendi bu! Yazmaya devam edin! :)

8. çok güzel performans ödevim bitti ve çok güzel oldu kesin 100 alırım ödevden her zaman ki gibi ;)

9. ben tam 20 sayfalık müzik ödevi yazıyorum ve çok yoruldum 17 yazı 3 fotoraf olucak ve bu siteye teşekkür ederim

10. Çok teşekkür ederim kısa ve öz olmuş tam istediğim gibi

11. ben bu sitenin varyaaa varyaaa ellerinden öperim performans ödevimden 100 alacağımdan eminim

12. Dünyanın en iyi sitesi bence forumdas öünkü bütün performans ödevlerimde yadımcı oluyor sizi seviyorum forumdas

13. gerçekten işime çok yaradı teşekkürler :D 'www.forumdas.net 'e teşekkürler =)

14. biraz daha fazla olsaydı iyi olurdu yine de işime yaradı teşekkür ederim

15. Müzik odevime yardımcı oldu sağoool forumdasssssssssss

16. Mükemmel çok yardımcı oldu teşekkür ederim

17. güzel olmuş
    :)

18. İyimiş hazırlayan herkeze teşekkurler. :)

19. cok teşekkürler kısa ve öz bir yazıydı

20. çoookkkkkk............ işime yaradı. çoooooooooookkkkkk...................... teşekkürlerrrrrrrrr.......................