Atatürk Samsuna neden çıkmıştır?

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Dark tarafından 24 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. Dark Üye

  Atatürk Samsuna neden çıkmıştır?
  Mustafa Kemal Atatürk Samsuna neden gitmiştir bilgi verir misiniz?

  Samsun işgal kuvvetleri için önemli noktalardan biriydi. Stratejik bakımdan büyük öneme sahipti ve Karadeniz’den Orta Anadolu’ya açılan en rahat ve güvenilir bir kapıydı. İngilizler 9 Mart 1919 tarihinde Samsun’a askerî birlik çıkarmışlardı. Buna tepki olarak Türk Makinalı Tüfek birliğinden Hamdi adındaki bir teğmenin askerlerini alarak dağa çıkması dikkatleri bu bölgeye çekti ve İngiliz Yüksek Komiserliği’nin de Türk halkının silâhlandığı konusundaki şikayetleri üzerine bu bölgeye güvenilir bir kumandanın olağanüstü yetkilerle gönderilmesine karar verildi. Bu kumandan Mustafa Kemal Atatürk’tü ve Atatürk uzun zamandan beri ülkenin içinde bulunduğu bu umutsuz duruma üzülüyor ve birşeyler yapmak için Anadolu’ya geçmek istiyordu. Bu O’nun için bulunmaz fırsattı.

  Mustafa Kemal Paşa beraberindeki kişilerle beraber 16 Mayıs 1919 Cuma günü öğleden sonra “Bandırma” adındaki eski ancak gayet iyi çalışan bir vapurla Galata rıhtımından ayrılır, üstelik geminin kaptanı İsmail Kaptan Karadeniz'i avucunun içi gibi bilmekteydi.18 Mayıs 1919 Pazartesi günü beklenen yolculuğun sonuna gelinir.

  Mustafa Kemal Paşa, İstanbul’dan başlayan ve Samsun’da sona eren yolculuk esnasında görevli bir askerdi ve giyimi de buna uygundu ancak Samsun’a ayak bastığı günden birkaç gün sonra asker değil, sivil olarak hareket edecekti.

Benzer konu başlıkları: Atatürk Samsuna
Forum Başlık Tarih
Mustafa Kemal Atatürk Atatürk ne zaman samsuna çıktı tarihi 25 Aralık 2013
Sorun Cevaplayalım atatürkün samsuna çıkışının özeti 21 Kasım 2012
Mustafa Kemal Atatürk Atatürk Ne Zaman Samsuna Çıktı 18 Eylül 2012
Soru Cevap Atatürk Samsuna çıktıktan sonra sırayla hangi illerimizde toplantılar yapmıştır? 14 Aralık 2011
Soru Cevap atatürkün samsuna neden çıktı 22 Aralık 2010