Atatürk Orman Çiftliği Hangi Şehrimizdedir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 1 Mart 2012 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk Orman Çiftliği Hangi Şehrimizdedir?

  Atatürk Orman Çiftliği Ankara dadır.

  Atatürk Orman Çiftliği hakkında Bilgi

  Atatürk Orman Çiftliği, Atatürk'ün 5 Mayıs 1925 yılında, Ankara'da modern bir çiftlik kurulması için verdiği talimat ile kurulmuştur.

  Türkiye'yi bağımsızlığa kavuşturduktan sonra, "Milli ekonominin temeli tarımdır. Bunun içindir ki tarımda kalkınmaya büyük önem vermeliyiz. Köylere kadar yayılacak programlı ve pratik çalışmalar bu amaca ulaşmayı kolaylaştıracaktır. Fakat bu hayati işi isabetle amaca ulaştırabilmek için, ilk önce ciddi etütlere dayalı bir tarım siyaseti uygulamak ve onun içinde her köylünün ve bütün vatandaşların kolayca kavrayabileceği ve severek uygulayabileceği bir tarım rejimin kurmak lazımdır" diyerek tarıma verdiği önceliği belirtmiştir. "Yeşili görmeyen gözler renk zevkinden mahrumdur. Burasını öyle ağaçlandırınız ki kör bir insan dahi yeşillikler arsında olduğunu fark etsin" diyerek Atatürk Orman Çiftliği'nin kurulmasında öncü olmuştur.

  Ayrıca, bozkır ortasına kurulmuş olan ülkenin yeni başkenti Ankara halkının rahatlıkla gezebileceği, nefes alacağı, yaz, kış yeşil kalabilecek bir yer, bir doğa güzelliği yaratma isteği de önemlidir. Ülkenin tanınmış tarımcılarını Çankaya Köşkü'ne çağırtarak, Ankara civarında modern bir çiftlik kurmak istediğini söyler ve bu amaca uygun bir arazi bulmaları emrini verir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Atatürk Orman Çiftliği Forum Tarih
Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi-Ankara Ne Nerede ? 16 Eylül 2011
Atatürk orman çiftliği Mustafa Kemal Atatürk 14 Mayıs 2010
Atatürk Orman Çiftliği Mustafa Kemal Atatürk 6 Kasım 2009
Atatürkün Anıları Performans Ödevi Sayısal Dersler 19 Temmuz 2012