Atatürk nereli

'Mustafa Kemal Atatürk' forumunda YAREN tarafından 13 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk nereliydi,
  Atatürk aslen nerelidir


  Mustafa Kemal Atatürk dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, hangi devletin sınırları içinde olursa olsun kendisini Türk ailesinin bir ferdi olarak görürdü.

  [​IMG]


  Atatürk, bir İç Anadolu çocuğudur. Dedeleri aslen Karaman Yörük Türkmenlerinden olup, oradan Rumeliye göçmüşlerdir.

  Makedonyalı araştırmacı yazar İlhami Emin ile tarihçi Numan Kartal’ın açıklamasına göre, Atatürk’ün dedesi Kırmızı Hâfız Ahmet Efendi’nin annesi; “Gulalar”, babası “Pınarlar” ailelerinden geliyordu.
  Kırmızı Hâfız Efendi kardeşi Hâfız Mehmet Emin ile oradan Selânik’e yerleştiler. Annesi Zübeyde Hanım’ın sülâlesi de burada yaşarken Rumeli’ye gönderilerek iskân edilen Türkmen Yörüklerden olan Sarıgöl Köy’ünden Zübeyde Hanım’la, Ali Rıza Bey 1871 yılında evlendi. Dokuz yıl sonra (1881 yıllında) oğulları Mustafa dünyaya geldi. Mustafa yedi yaşına geldiğinde, Babası Ali Rıza Efendi 47 yaşında (1888 yılında) vefat etmiş ve Mustafa yedi yaşında yetim kalmıştır. Atatürk, aslen Konya-Karaman Yörük Türkmenlerinden olmasından dolayı gurur duyardı.

  Atatürk bir gün ilk Konya milletvekilli Naim Hazım Onat’a şöyle söylemiştir.

  - “Konya benim dedelerimin öz vatandır. Onlar, Rumeli’ye Konya’dan göçmüşlerdir.”

  Dedelerinden asırlarca sonra, Konya’ya yaptığı bir ziyaret sırasında seksen yaşlarında, nur yüzlü, dinç ve tok sözlü bir ihtiyar olan Abditollu Hacı Hüseyin Ağa ile karşılaştı. Atatürk, Hacı Hüseyin Ağaya çocuklarını sorduğunda,

  Hacı Hüseyin Ağa:

  - “Üç oğlandan biri, sizlerle ömür, Çanakkale’de; öteki Sakarya’da şehit oldu. En küçüğü köyde, eker, diker, bize bakar. Sen sağ ol da yavrum. Bize, baba diyen bulunur elbet.” dedi.

  Atatürk de ona:

  - “Bundan sonra ben de sana baba diyeceğim. Benim babam olur musun?” dedi.

  İhtiyarın gözlerinden yaşlar süzüldü, boğazı düğümlendi. Söz söylemeye mecali kalmayınca Paşasını bir kere daha kucakladı, neden sonra; “OĞLUM” diyebildi. Bu candan ilişki Atatürk’ün Konya’lı hemşehrilerini mutlu etti. Atatürk ve eşi Latife hanım’ın Hacı Ağa’nın da Ankara’ya gelerek iade-i ziyarette bulunmaları ile bu manevî baba-oğul ilişkisi sürüp gitti..

  Atatürk’ün bugün dedesinin kardeşi “Kırmızı – Hâfız” diye tanınan amcası Hâfız Mehmet Emin Efendinin torunları yurdumuzda yaşıyorlar ve çok kalabalık bir aileye sahipler.
  Alıntı
   
Yükleniyor...
- Atatürk nereli Forum Tarih
Atatürkün Dedesi Nereli Mustafa Kemal Atatürk 16 Ağustos 2012
Atatürk'ün Babası Nereli Mustafa Kemal Atatürk 31 Temmuz 2012
Atatürk Havalimanı'nda Terör Saldırısını Şiddetle kınıyorum Resimler 29 Haziran 2016
Atatürk’ün sözlerine göre dil ve tarih konularında hangi çalışmalar yapılmalıdır? Mustafa Kemal Atatürk 15 Haziran 2016