Atatürk neden cumhuriyeti kurdu

'Mustafa Kemal Atatürk' forumunda Misafir tarafından 24 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Cumhuriyetin ilan edilmesinin nedenleri şunlardı:

  1. Milli egemenliğinin gerçekleşmesine en uygun rejimi cumhuriyetti.

  2. 1923′te Hükümetin istifa etmesiyle yeni bir Hükümetin kurulması gerekiyordu. Ancak Meclis hükümeti sistemine göre yeni bir Hükümetin oluşturulması çok güçtü. Bu krizi aşmak için meclis hükümeti sistemi yerine kabine Hükümeti sistemine geçilmesi gerekiyordu. Bu da ancak cumhuriyetin ilanı ile mümkün olabilirdi.

  3. Saltanatın kaldırılmasından sonra devlet başkanlığı ve devletin rejimi sorunu ortaya çıkmıştı. Bu sorun da cumhuriyet yönetiminin ülkeye getirilmesiyle çözümlenebilirdi.
  29 Ekim 1923′te Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları tarafından Cumhuriyet ilan edildi. Bu yönetim değişikliği anayasaya eklendi.

  Cumhuriyetin İlanı

  TBMM’de 30 Ekim 1922′de başlayan saltanatın kalkması hakkındaki görüşmeler 1 Kasım 1922′de çıkarılan bir yasa ile son buldu ve Osmanlı Hanedanı’nın Türk toplumu üzerindeki otoritesi yıkılarak monarşi kaldırıldı.

  Saltanatın kaldırılması ile Osmanlı İmparatorluğu tasfiye ediliyor, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılıyordu.

  24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre’nin Lozan şehrinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileriyle İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika, S.S.C.B, Yugoslavya temsilcileri tarafından, Lozan Üniversitesi salonunda imzalanan Lozan Antlaşması barış antlaşması ile Atatürk önderliğinde Millî Mücadele’ye başlayan savaş meydanlarında büyük zaferler kazanan Türk ulusu siyasi ve hukuki olarak varlığını tescil ettirmiştir.

  Lozan barış görüşmeleri 8 ay sürmüş ve Türk tarafının kayıtsız şartsız bağımsızlık talebi nedeniyle çetin geçmiştir. Görüşmelerde Türkiye’yi temsil eden İsmet Paşa başkanlığındaki heyetin bu başarıdaki rolü büyüktür.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 29 Eylül 2013
Yükleniyor...
- Atatürk neden cumhuriyeti Forum Tarih
Atatürk padişahlığı kaldırıp cumhuriyeti neden kurdu Mustafa Kemal Atatürk 14 Aralık 2010
Atatürk cumhuriyeti neden kurdu Mustafa Kemal Atatürk 1 Mayıs 2010
Türk Milletin Atatürk'e değer vermesinin nedenleri nelerdir Mustafa Kemal Atatürk 14 Ekim 2014
Mustafa Kemal'e neden Atatürk soyadı verilmiştir Sorun Cevaplayalım 31 Ekim 2012