Atatürk eğitime neden önem verdi?

'Bilgi Rehberi' forumunda Wish tarafından 21 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk, eğitim ve Öğretim işlerini, her şeyin üs*tünde tutmuş ve Milli Eğitim Bakanı olmak istediğini söylemek gereğini duymuştur. Atatürk'e göre, Os*manlı Devletinin çöküşünde en önemli neden, millî eğitim eksikliği idi. Bu nedenle yeni devlet, eğitime önem vermeliydi. Eğitimin, millet hayatındaki önemini Atatürk, şöyle belirtiyordu: "Eğitimdir ki, bir milleti ya Özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatır ya da milleti esarete ve sefalete sürükler."

  Mustafa Kemal, eğitim alanında ulusumuzun çağ atlamasını, atılım yapmasını gerçekleştiren büyük bir insandır. Mustafa Kemal'in eğitim konusuna verdiği önem ve bu konuda ileri sürdüğü görüşler göz önünde bulundurulduğu zaman, bu konuya adeta bir eğitim uzmanı gibi eğildiği, bu konunun tğm yönleriyle çok yakından ilgilendiği, arkadaşlarına Millî Eğitimin önemini anlatabilmek için her fırsatı çok iyi değerlendirdiği, Millî Eğitimde gözönüne alınması gerekli amaç ve ilkeleri açıkladığı görülebilir. Mustafa Kemal eğitim alanındaki çağdaşlaşmanın önderidir.

  Mustafa Kemal'e göre, Türk Millî Mücadelesi, sadece askerî anlamda, düşmanı vatan topraklarından kovmayı hedefleyen bir hareket değildi. Askerî alanda elde edilecek zafer, ulusal kurtuluşun ilk şartıydı. Ancak bu zaferden sonra yapılacak bütün işler, bağımsızlık mücadelesi kadar önem arz ediyordu. Savaş devam ederken bile, Mustafa Kemal Atatürk, savaş sonrasında yapılacak işlere hazırlanıyor, bu arada Millî Eğitim konusunda da düşünüyordu.

  Kurtuluş Savaşının en zor günlerinde, düşman ordularının kesin sonuca ulaşmak hedefiyle baskılarını arttırdıkları, Türk ordusunun Sakarya'ya kadar çekilmesine sebep olan Kütahya-Eskişehir savaşımım tehlikeli şekilde geliştiği zamanlarda bile 16 Temmuz 1921 tarihinde, Ankara'da "Millî Eğitim Kongresi" (Maarif Kongresi) toplanmıştır. Mustafa Kemal, cephedeki ağır şartlara rağmen, bu Kongrenin ileri bir tarihe atılmasını kabul etmemiş ve bu kongrenin ilk konuşmasını bizzat kendisi yapmıştır.

  Kongrenin bu konuşmasında, -süren savaşa ve tüm maddî imkânların yetersiz olmasına rağmen- "millî" ve "çağdaş" bir eğitimin başlamasını, yapılacak eylemlerin güzel bir programla yapılmasını istemiştir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 27 Haziran 2014
Yükleniyor...
- Atatürk eğitime neden Forum Tarih
Atatürkün Eğitime Verdiği Önem makale Mustafa Kemal Atatürk 27 Haziran 2012
Atatürkün Eğitime Önem Vermesi Sonucu Türk Toplumu Neler Kazandı Mustafa Kemal Atatürk 26 Haziran 2012
Atatürkün Eğitime Verdiği Önem kısaca Mustafa Kemal Atatürk 18 Haziran 2011
Atatürkün Eğitime Verdiği Önem nedir-Hakkında bilgi Mustafa Kemal Atatürk 28 Mayıs 2011