Atatürk Eğitim Öğretim Hayatı

'Mustafa Kemal Atatürk' forumunda EyLüL tarafından 13 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk Eğitim Hayatı Hakkında Bilgi

  Küçük Mustafa öğrenim çağına gelince Hafız Mehmet Efendi'nin mahalle mektebinde öğrenime başladı, sonra babasının isteğiyle Şemsi Efendi Mektebi'ne geçti.

  Ancak Mustafa Kemâl babasını çok küçük yaşlarda kaybetti (1888). Bu nedenle okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Mustafa ve annesi dayıları ile birlikte yaşamak üzere taşraya Rapla Çiftliği'ne gittiler.

  Onu annesi büyüttü. Mustafa çiftlikte çalışmaya başlamış, ancak annesi okula gitmemesi nedeniyle endişelenmeye başlamıştı.
  Sonunda, annesinin Selânik'teki kız kardeşi ile birlikte yaşamalarına karar verildi. Böylece Mustafa Selânik'e dönüp okulunu bitirdi.

  Selânik Mülkiye Rüştiyesi'ne kaydoldu. Kısa bir süre sonra 1893 yılında Askeri Rüştiye'ye girdi. Bu okuldaki Matematik öğretmeni Mustafa Bey adına "Kemâl" i ilave etti.

  Askeri Rüştiyeyi 1895 yılında bitirdikten sonra, Mustafa Kemâl Manastırdaki Askeri İdadiye girdi. 1899 yılında Manastır Askeri İdâdi'sini bitirip, 3 Mart 1899'da İstanbul'da Harbiye'nin hazırık sınıfına kaydoldu.

  1902 yılında teğmen rütbesiyle mezun oldu. Harp Akademisi'ne devam etti. 11 Ocak 1905'te kurmay yüzbaşı rütbesiyle Akademi'yi tamamladı.

  [​IMG]
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Ocak 2013
Yükleniyor...
- Atatürk Eğitim Öğretim Forum Tarih
Atatürk'ün eğitim-öğretim ile ilgili sözleri Mustafa Kemal Atatürk 24 Kasım 2009
Atatürk'ün Eğitim İle İlgili Sözleri Merak Ettiklerimiz 6 Aralık 2012
Atatürk'ün Eğitim ve Öğrenim Hayatı Mustafa Kemal Atatürk 2 Ekim 2012
Atatürk'ün Beden Eğitimi İle İlgili Kısa Sözler Karışık Sözler 3 Ağustos 2012