Atatürk döneminde iletişim alanında yapılan gelişmeler nelerdir?

Konusu 'Sorun Cevaplayalım' forumundadır ve EyLüL tarafından 15 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. EyLüL Üye

  Atatürk milli mücadele yıllarında kamuoyu oluşturmak için, kitle iletişim araçlarının bu konudaki önemini bildiğinden bazı çalışmalar yapmıştır.

  İrade-i Milliye Gazetesinin çıkarılması (Eylül 1919):Sivas Kongresinde alınan bir kararla çıkarılmasına karar verilen gazetedirMilli mücadelenin gidişatı hakkında halkı bilinçlendirmeyi amaçlayan bu gazete,milli mücadelenin yayın organı olmuştur

  Hakimiyet-i Milliye Gazetesinin çıkarılması (Ocak 1920):Atatürk’ün kurduğu gazetenin üçüncüsüdürMilli mücadelenin sözcülüğünü yapmıştırHer sayısında Atatürk’ün bir genelgesi veya beyannamesine yer vermiştir

  Ceride-i Resmiye gazetesinin yayın hayatına başlaması(Ekim 1920)

  Ankara’da kurulan TBMM Hükümetinin resmi gazetesi olarak 07101920 tarihinde yayınlanmaya başlanan Ceride-i Resmiye, Takvim-i Vakayi’nin devamı olarak kabul edilmektedir.

  Ceride-i Resmiye adı 1922’de Resmi Ceride olmuştur Resmi Ceride adı da 1928 tarihinde Resmi Gazete olmuş ve o tarihten beri bu ad ile yayınlanmaktadır.

  Anadolu Ajansı’nın(AA) Kurulması (Nisan 1920):
  Türkiye Cumhuriyeti‘nin ilk resmî ajansı (AA)’dır.

  Mustafa Kemalin emriyle Yunus Nadi ve Halide Edip Adıvar gibi Cumhuriyet tarihinin aydınları tarafından milli mücadele davasını bütün memlekete ve dünyaya duyurmak amacıyla 6 Nisan 1920’de kurulmuştur.

  Anadolu Ajansı günümüzde çalışmalarına devam etmektedirYeni Türk devletinin ilk ulusal kurumu olma özelliğini taşırGünümüzde bilgisayar sistemi ve uydu hattıyla çeşitli haber ve fotoğrafları abonelerine hızlı birşekilde ulaştırmaktadır.

  Telsiz Telgraf Hakkındaki Kanunun Kabul Edilmes i (1925)

  Kurtuluş savaşı sırasında iletişimin önemi anlaşılmış ve bu boşluğu doldurmak için 1925 de Telsiz Tesisi Hakkında Kanun adlı bir yasa çıkarılarak Türkiye genelinde bir telsiz şebekesi kurulması ön görülmüştür.

  Telsiz,Telgraf vericilerinin hizmete girmesi (1927)

  1927 de hizmete giren telsiz-telgraf vericileriyle Berlin, Newyork, Moskova, Tahran, Viyana, Londra gibi merkezlerle bağlantı kurulmuştur.

  İstanbul ve Ankara Radyosunun yayına başlaması(1927)

Benzer konu başlıkları: Atatürk döneminde
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım Atatürk döneminde yapılan inkılapların ortak amacı nedir 22 Ekim 2012
Soru Cevap Atatürk'ün milli mücadele döneminde söylediği sözler 27 Eylül 2012
Mustafa Kemal Atatürk Atatürk'ün Döneminde Yapılan İnkılaplar 18 Ağustos 2012
Mustafa Kemal Atatürk Atatürk'ün Döneminde Yapılan Yenilikler 17 Ağustos 2012
Sorun Cevaplayalım cumhuriyet döneminde atatürkün önderliğinde bugünkü ölçü birimlerinin kabul edilişi kısaca 25 Ağustos 2011