Atatürk Devrimleri Açısından Türk Kadını

'Mustafa Kemal Atatürk' forumunda Ezlem tarafından 10 Nisan 2008 tarihinde açılan konu

1. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında, 1926 - 1934 yılları arasında gerçekleştirilen Atatürk inkılaplarının bir kısmı, kadınların sosyal ve kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmasını hedeflemiştir.

Bu konuda yapılan yasal düzenlemeler, Türkiye Cumhuriyeti'nde toplumsal alanda yapılan en önemli yeniliklerdendir ve birçok Avrupa ülkesinden daha önce gerçekleştirilmiştir. Fransa ve İtalya'da kadınlara 1946'da, İsviçre'de ise 1971'de seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.

Atatürk'ün girişimiyle kadınların iktisadi ve siyasal yaşama katılmaları yönünde bir dizi değişiklik yapılarak, 1930'da belediye seçimlerinde seçme, 1933'te çıkarılan Köy Kanunu'yla muhtar seçme ve köy heyetine seçilme, 5 Aralık 1934'te Anayasa'da yapılan bir değişiklikle de milletvekili seçme ve seçilme hakları tanınmıştır.

Eski Türk Devletlerinde kadınlar aile hayatında, mirasta, devlet yönetiminde hak sahibiydiler. Osmanlı Devleti'nde ise İslamiyet'in de etkisiyle kadınlar birçok sosyal, kültürel ve siyasi haktan mahrumdu. Örneğin; nüfus sayımında toplama dahil edilmiyorlardı, aile hayatında haremlik-selamlık vardı, yüzlerini peçeyle örtmek kanunlar nedeniyle zaruriydi, evlenme, boşanma ve miras işlerinde ikinci plandaydılar ve devlet memuru olamıyorlardı.

Çağdaş, demokratik ve laik bir Türk toplumunu hedefleyen başta Mustafa Kemal Atatürk, dönemin hükümetleri ve TBMM, kadınların insan haklarından eşit olarak yararlanması için gerekli düzenlemeleri yapmışlardır.

2. Ezlemmmmm artık kadınlar devir değişti.. Kadın erkek eşitliği kalmadı... Şimdilerde kadın hakları erkeklerinkini solladı geçti abarttılar bence... Erkeklerin kadınlarla eşit haklara sahip olmasını istiyorummmmm

3. Güzel fikir Chemist kadınlarda erkeklerle eşit haklara sahip olmalı
    kadınlar tarlada çalışırken erkekler kahve köşelerinde pişti oynamamalı...
    kadınlar temizliğe giderken erkekler bu paraları kumarda yememeli....
    kadınlar el emeği yapıp evini geçindirmeye çalışırken erkekler bu paraları alkole yatırmamalı....
    yani erkeklerde eşit şartlarda çalışmalı, kadınımız dayak yememeli artık, işkenceye maruz kalmamalı, hepsinden önemlisi bir kadına kasaptaki et gözüyle bakılmamalı bunları yaparsa erkekler belki o zaman haklarımızı bölüşebiliriz

4. :f20: 1934 itibari ile pekte fazla yol alamamışız:f118:
    Kanun var ama uygulama sıfır mejlisin %50 ye yakını bayan olduğu zaman
    hayata geçmiş olacak bence :f106: (yani Türkiye de hiç olamıyacak):f19:
    Paylaşım için teşekkürler Ezlem.

5. Kadınların meclise %50 girmesiyle eşitlik ne alaka :f20: bağdaştıramadım. Ama şuna kesinlikle katılıyorum.Kanunlar var ama uygulama yok. Çünkü bedeni gücünü eşitlik üstünlüğü gören erkeğin kadınları koruma adına bu kadar yasa olmasına rağmen hala şiddet göstermesi.

6. Hazan bu dediklerin maalesef eskiden vardı.. Umarım artık böyle şeyler yoktur. Oluyorsa da sadece kadınlar değil erkeklere buna karşı çıkacaktır. En başta da ben.... Kadın kadar kutsal başka bir şey varmı.

Aslında herşey kişilikle ilgili birazda kadın yada erkek farketmiyor... Mesela kadınlar için çıkarılmış onları korumaya yönelik haklı bir kanun kötü niyetli bir kadının farklı şekilde bunun kullanmasına yol açabiliyor. Aslına ben bunu demek istedim... Bahsettiğin erkeklerede ben erkek demiyorum. Erkek olmayı haketmiyorlar çünkü.

7. Bakın bizim düşüncelerimiz değişmediği sürece ne erkek hakları ne kadın hakları fayda etmezzzzzzzz !!!!heee erkeklerle biz eşitmiyizzz düşünceli birazcık onlar fiziksel olarak bizden güçlülülerr o yüzden bizden üstün görüyorlar kendilerini:f106: amaa hanımlar bizdede merdane terlik oklava yokmu:f30: :f30: Meclise gelirsekte orada koltuk sevdası varr koltuğa oturab herşeyi unutuyor neyse bende susayım:f19:

Emeğine sağlık Ezlem:f40:

8. teşekkürler ezlem harika bir konu seçmişsin emeğine sağlık

biz türk kadınları çok şanslıyız diyorum
    böyle bir ulu önderimiz olduğu için ve bizlere bu güzellikleri bahşetiği için ona minnettarız türk kadınları olarak :)