Aşure Ayı Ne Zaman 2012

'İslami Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 22 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

  1. 2012 Aşure Ayı Ne Zaman

    Muharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür. Muharrem ayı, Kur’an-ı kerimde, kıymet verilen dört aydan biridir. Muharremin birinci günü oruç tutmak, o senenin tamamını oruç tutmak gibi faziletlidir.

    Muharrem ayının 10. günü ihya ettiğimiz bu kutlu gün, 2012 yılının aşure günü 24 Kasım Cumartesi gününe denk geliyor. Muharrem ayı içinde tarihte çok önemli hadiseler meydana gelmiş, bu ay müslümanlar için çok değerli bir aydır.Peygamberimiz aşure günü oruç tutmaya hem kendisi devam etti hem de bunu Müslümanlara tavsiye etti ve Aşure günü orucu bir yılın kefaretidir.

    Peygamberimiz Sağ olursam gelecek yıl dokuzuncu gününü de inşaallah oruçlu geçireceğim. Dokuzuncu ve onuncu günü oruç tutup Yahudilere muhalefet ediniz. buyurdu. Ramazan orucu farz kılınınca aşure günü oruç tutup tutmamakta Müslümanlar serbest bırakıldı. Efendimiz Aşure günü Allah’ın günlerinden bir gündür. O gün orucunu tutmak isteyen tutsun, bırakmak isteyen de bıraksın buyurdu. Muharrem, ileriki dönemde Sevgili Peygamberimiz’in (sas) ciğerparesi Hazreti Hüseyin (ra) Efendimiz’in bu ayda şehid edilmesiyle Müslümanlar için acı bir hatıranın yıldönümü de oldu.
     
Yükleniyor...
- Aşure Ayı Zaman Forum Tarih
2013 Aşure Ayı Ne Zaman Başlıyor? Okulistik 4 Kasım 2013
2012 Aşure Ayı Ne Zaman Bitiyor Sorularla İslamiyet 25 Kasım 2012
Aşure Ayı Ne Zaman 2013 Önemli Gün ve Haftalar 25 Kasım 2012
Aşure Ayı Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter İslami Bilgiler 22 Kasım 2012