Astronotlar

'Resimli Konular' forumunda YAREN tarafından 14 Mart 2009 tarihinde açılan konu

1. Binlerce km. yükseklikte daracacık köpsüller içinde yaşamaya çalışan Astronotlardan ilginç görüntüler..

Uzaya gidenler yörüngede her şeyin tam bir eğlenceye dönüştüğünü söylemekte..
    Havada uçan diş fırçasını izleyen, ortalıkta dolaşan portakal suyu damlalarını içmeye çalışan astronotların neşeli görüntüleri yansıyor yeryüzüne.

Ancak uzayda yaşam tahmin edilenden daha zor olmalı.

Dünyadakinin aksine, ağırlıksız ortamda kan, astronotun başında birikiyor. Kafatasında artan basınç şişkin yüz sendromuna yol açıyor. Bacaklar ise, azalan sıvı basıncı nedeniyle inceliyor ve örümcek bacakları görüntüsüne kavuşuyor.

Pek çok astronot uzayda ilk birkaç gün uzay tutmasına yakalanır. Geçici bir süre denge sistemlerini kaybeder.

Yerçekimi kuvveti ortadan kalkınca, omurgadaki esnek diskler ve onlarla birlikte bütün bel omuru esnemeye başlıyor. Böylece ağırlıksız ortam, boyun birkaç santim uzamasına neden oluyor. Bu durum sırt ağrılarını beraberinde getiriyor.

Bu yüzden astronotlar yeryüzüne indikten sonra yürütülmüyor, taşınarak özel bakım çadırına götürülüyor.

Uzay yolculuğunun süresi uzadıkça, daha az kullanıldığı için, kaslar ve kemikler zayıflamaya başlıyor. Uzun süreli görevlere çıktıklarında, fiziksel zayıflamaya karşı her gün bisikletin üstünde saatlerce pedal çeviriyor.

Birçok astronot, ilk günün akşamında yatmaya gittiğinde, daha doğrusu uyku tulumuna girdiğinde, başka bir olayla şok oluyor.Gözlerini kapattıkları halde yıldız kümelerini gördüklerini söylüyor.

Uzaydaki güçlü parçacık ışıması, gözün içine kadar ulaşıyor ve orada ışık patlamalarına yol açıyor. Yeryüzünde ise bu ışıma, atmosfer tarafından geriye yansıtılıyor.

2. Cevap: Astronotlar

3. Cevap: Astronotlar

ben orda olcam neler yaparım=))))))))))

4. Cevap: Astronotlar

Teşekkürler yaren .Kendimi hiç hayal edmiyorum simetri takıntım yüzünden herşey uçuyor.Nevrozlu bir şekilde dönerdim herhalde:f73: