Astım İçin En Sık Kullanılan Şifalı Bitkiler

'Şifalı Bitkiler' forumunda Yasemin tarafından 14 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

1. Balık Yağı Ürünleri: Sıvı veya kapsül şeklinde kullanabileceğiniz balık yağı enfeksiyon gidermek için kullanılır. Balık yağı kullanmaya başlamadan önce herhangi bir gıda alerjiniz bulunup bulunmadığını kontrol ettirmelisiniz. Eğer gıda alerjiniz varsa balık yağı bu alerjinin şiddetli bir şekilde ortaya çıkmasına neden olabilir.

Magnezyum Takviyesi: Kaslar üzerinde etkili olan magnezyum kasların rahatlamasını ve vücuda havanın giriş yaptığı yolların çevresinde bulunan kasların kasılmasını engeller.

Antioksidan Özellikli Ürünler: İçeriğinde E vitamini, selenyum olan yeşil çay gibi doğal gıdalar vucut sisteminde bulunan serbest radikallerin minimum düzeye inmesini sağlar. Serbest radikaller soğuk algınlığı, öksürük gibi bağışıklık sistemini tahrip edici rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Antioksidan özelliği bulunan ve astım için kullanabileceğiniz şifalı bitkiler için papatya, biberiye, kekik, nane ve karanfili sayabiliriz. Bu ot ve baharatları kaynatarak hazırlayacağınız çaylar uykunuzu düzenlediği gibi kasların gevşemesini sağlamaktadır.
    Uzakdoğu ve Asya’da sıkça kullanılan bir diğer şifalı bitki ise ginseng ve meyan köküdür. Astım tedavisi sırasında kullanılan ginseng ve meyan kökü genellikle uzun süreli kullanımlarda etkisini göstermektedir.

Yukarıda saydığımız astım için şifalı bitkiler dışında her öğüne taze sebze ve meyveler eklemek hem genel sağlığınız açısından hem de vücudunuzun direncinin artması açısından faydalı olacaktır. Astımınızı tetikleyecek yüksek oranda işlenmiş gıdaları tüketmemeye çalışın. Beyaz un kullanımı yerine tahıllı ürünleri tüketmeniz, beyaz ekmek yerine kepek ekmeği, tam buğday ekmeği yemeniz dolaylı yoldan astım tedaviniz üzerinde etkili olabilir.