Aşkın tanımı...

'Güncel Bilgiler' forumunda Belinay tarafından 12 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. AŞKIN TANIMI... BANA GÖRE....

Bugün içimden geldi... bunları yazmak istedim...
    Bana göre Aşkın tanımını yazmaya çalışacağım.
    Bir insan karşı cinsten birini görür, eğer ona göre güzelse ondan hoşlanabilir.
    Bu Aşk değildir.
    Konuşmaya başlar. Bir takım şeyler beraberce yaşanır ve kişiler kafa yapıları uyuyorsa zamanla birbirlerine alışmaya başlarlar.

Alışkanlıkda Aşk değildir.
    Zamanla birbirlerinden kopamıyorsalar ve sürekli beraber olmak istiyorsalar sevmeye başlamışlardır. Evet, sevgi bu olmalı. Alıştığın ve sürekli yanında olmasını istediğin, her şeyi onunla paylaşmak istediğin, beraber ağlayıp beraber gülebildiğin, düşerken seni kaldırabilecek birine sahip olman.
    Ona duyduğun his sevgidir Aşk değil.

Bazıları daha ilk gördükleri kişiye Aşık oldum der. Daha birinden hoşlanmadan nasıl aşk? Aşık olduğunla sonsuz yaşarsın... sonsuz seversin... herşeyiyle onun olmup, iki beden bir olmuştur. Bumu Aşk?

Hoşlanmak için bile karşı taraftan hoşlanabileceğin bir şey görmen lazım. Bir söz, bir hareket, bir bakış... Hoşlanmadan... alışmadan... sevmeden... Aşk?

Aşk nedir? Birden mi meydana gelir? O zaman Aşkın tanımı ne?

Bence Aşk bir zamanlar birbirlerini seven, her şeyi mükemmelce yaşamış olan bir çiftin ayrıldıktan sonra birinin hala sevmesi durumudur.

Kişiler ayrılırken şöyle bir şeyde söz konusu. Her ikisi de bir şeyler his etmez ve ayrılırlar. Kısa bir beraberlik... olmadı denir... güzel... kabul...

Peki ya halen bir taraf Ona bağlıysa? Hala Ona alışkın ise? Hala Onu yanında istiyorsa? Sesini özlüyorsa? Kokusunu duymak istiyorsa? Bağırmasını bile istiyorsa? Onsuz kalamıyorsa? Onsuz uyuyamıyorsa? Başkaları kendisine teselli veremiyorsa? Onunla ilgili gördüğü her şey kendisine acı veriyorsa? Başkasını gözü görmüyorsa? Onun için dua ediyorsa? Belki döner diye bekliyorsa? Rüya sanıp uyanmayı umuyorsa? Her şey onu hatırlatıyorsa? Onu gördüğünde hala içi kaynıyorsa? Bir türlü uykuya dalamıyorsa? ...

Hala Onu seviyormudur? Seviyor diyemi bunları his ediyor? Yoksa bu Aşkmıdır?

Aşk denilen şey bütün bunlarmı? Ve ayrıca ekmekten sudan kesilip sadece Onu düşünmek? Uğrunda her şeyden vazgeçmek? Hasta olmak? Sevdikleri şeylerden vazgeçmek? Katlanmak? Küsmek? Pişmanlık duymak? Kendinden nefret etmek? Hatanın kimde olduğunu sorgulamak? Af etmemek? Acaba bir başkasıyla berabermi diye düşünmek? Her an onu bir başkasıyla görmek korkusu? Her gün her akşam dökülen gözyaşları? ....

Yada alışkanlığındanmı vazgeçmek istemiyor? Tıpkı yemekte Tuzun olması gibi. Tuzsuz yemeği kimse sevmez. Ama alıştığından değilmidir? Eğer hiç tuz yemediyse yemekte tuz ararmı? Yada Şeker. Hiç yemediyse şekeri ararmı?

Nedir? Aşk nedir?

Zeynep Kazmaz