Aşk -Elif Şafak

'Kitap özetleri' forumunda Blue tarafından 2 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

Ya ortasındasındır AŞK’ın merkezinde; ya da dışındasındır, hasretinde.. Ella Rubinntain (40) Amerikalı bir ev kadınıdır. Tipik burjuva değerlerinin hâkim olduğu oldukça varlıklı bir ailesi, düzenli ve görünüşte “sorunsuz” bir evliliği vardır. Üç çocuğunu da büyüttükten sonra bir yayınevinde editör-asistanı olarak iş bulur; görevi A. Z. Zahara adlı tanınmamış bir yazarın tasavvuf felsefesini konu alan tarihi romanını değerlendirmektir. Ancak hayatının kritik bir döneminde eline aldığı bu kitap, hiç beklemediği bir şekilde Ella’yı derinden sarsacak, dünyevi aşkı keşfetmek adına zorlu ve tehlikeli bir yolculuğa çıkmasına neden olacaktır. Hayatlarımızın durgun gölünü dalgalandıran taş misali, yüzleşmek zorunda olduğumuz sıkıntılar, acılar… ve aşkın peşinde kat etmek zorunda olduğumuz zorlu yollar, ödediğimiz bedeller…
    Aşk… kitap içinde bir kitap, hayatın anlamı peşinde bir aşk macerası…
    Aşk…

Elif Şafak romanını anlattı Aşk'ı yazmak
    "Bundan uzun zaman önceydi. Bir roman düştü gönlüme.
    Yazmaya cesaret edemedim. Dilim lâl oldu, kalemimin ucu kör.
    Kırk fırın ekmek yemeye yolladım kendimi. Dünyayı dolaştım.
    İnsanlar tanıdım, hikâyeler topladım. Üzerinden çok bahar geçti.
    Fırınlarda ekmek kalmadı; ben hâlâ ham, hâlâ aşkta bir çocuk gibi toy..."
    Böyle başlıyor yeni romanım AŞK'ın içindeki roman.
    Bu kez, iki katlı bir rüya sunuyorum okurlara.
    Roman içinde roman, hikâye içinde hikâye, aşk içinde aşk anlatıyorum. Kitabın ismi belki kimilerine basit gelecek. Öyle ya, pek fiyakalı bir isim sayılmaz. Ne kelime oyunları yapıyor ne de dolambaçlı anlatımlar peşinde koşuyor. Son derece temel, som, tek bir kelime: Aşk! Önü arkası boş. Yalnız, sakin, dingin... Öylece bir başına.
    Ama belki de romanın ismi gücünü tam da gösterişten uzak olmasından alıyor. Aşk kelimesinde hem bir tevazu var hem de kendinden emin bir duruş. Halbuki nedense genellikle bu kelimeyi bir tamlamayla, takviyeyle kullanma gereği duyuyoruz. Aşkın hiçbir sıfata ihtiyacı yok ki. O başlı başına bir dünya, nasıl kategorilere sığsın? Bu yüzden kitabın sloganı: "Ya içindesindir aşkın, merkezinde; ya da dışındasındır, hasretinde."

2. Cevap: Aşk -Elif Şafak

Gönül adamı olmanın ne demek olduğunu anlatan süper bir kitap... Kahramanlarımız Şems ve Mevlana... Kitaptan bir alıntı yapacağım, kitabın özünü de içeriyor bu cümleler: Şems'in ifadeleri, "Halbuki Allah söze değil, niyete bakar. Edep bilenler başkadır. Canı yanmış aşıkların şeriatı bütün dinlerden ayrıdır. Biz mezhep, din veya dil ayrımı bilmeyiz. Kamu alemi bir tutar, birleriz..." Bu hoşgörü kitabı okunmalı ki kendimizi de insan olarak değerlendirelim. Keyifli okumalar! :f40:

3. Cevap: Aşk -Elif Şafak

Tanıtımın için teşekkürler Blue
    Orhan hocamızın önerisiyle de listeme ekleyeceğim :f40:

4. Cevap: Aşk -Elif Şafak

Şu sıralar adını çok sıkça duyduğum bir kitap satış listelerindede 1 numara..Okunacak kitaplar listeme aldım bile tanıtım için teşekkürler Blue ..:f40:

5. Cevap: Aşk -Elif Şafak

Listeme aldım tüyap kitap fuarını bekliyorum teşekkürler Blue

6. Cevap: Aşk -Elif Şafak

Ya ortasındasındır AŞK’ın merkezinde; ya da dışındasındır, hasretinde.. Ella Rubinntain (40) Amerikalı bir ev kadınıdır. Tipik burjuva değerlerinin hâkim olduğu oldukça varlıklı bir ailesi, düzenli ve görünüşte “sorunsuz” bir evliliği vardır. Üç çocuğunu da büyüttükten sonra bir yayınevinde editör-asistanı olarak iş bulur; görevi

Çok güzeldi..:f196:
    Tesekkürler Blue teyzecim..:f40: