Aşılamadan sonra süreçte gebelik belirtileri ne zaman başlar

'Eğlence' forumunda Elfida tarafından 13 Nisan 2008 tarihinde açılan konu

1. Aşılama aslında spermle yumurtanın buluşma şansını arttırmak üzere fizyolojiyi desteklemek amacıyla yapılan bir işlemdir. Kadına verilen hap ya da iğnelerle her ay kendiliğinden oluşan bir adet yumurtanın sayısı iki ya da üçe çıkarılırken, erkeğin spermleri de özel bazı yöntemlerle yıkanıp hazırlanır. Böylelikle spermlerin hareketli olanları küçük bir hacimde yoğunlaştırılmış olur. Verilecek çatlama iğneleri ile yumurtaların çatlama zamanı da ayarlanarak hazırlanmış olan spermler rahim içersine özel bir plastik borucuk vasıtasıyla bırakılır ve böylelikle gidecekleri yol da kısaltılarak yumurta ya da yumurtalara kolayca ulaşmaları sağlanır. İyice bilinmelidir ki her çocuğu olmayan kişiye aşılama yapılamaz
    aşılama.

Aşılamadan 2 hafta sonra kanda gebelik testi ile sonuç araştırılır. Bu 2 haftalık sürede genellikle progesteron vaginal tablet ya da jel kullanılması önerilmektedir. Gebelik olması durumunda 3 hafta sonra fetusu ve kalp atımını görmek için ultrason yapılmalıdır.
    Son söz olarak yine hatırlatmak isterim ki aşılamadan beklenilen fayda yani gebelik oluşması olasılığı, yumurtlama promlemi olan bayanlar için % 15-20, açıklanamayan tür problemi olan bayanlar için ise % 10-15'dir. Bu oranların çifte aşılamanın başında mutlaka net olarak belirtilmesi ve olması gerekenden daha fazla bir beklentiye girmemeleri sağlanmalıdır

Aşılama yapıldıktan sonra 15-20 dakika işlemin yapıldığı yerde veya yakında bir sedyede/ yatakta uzanmak yeterli olmaktadır. Onun dışında uzun süreli istirahat etmek veya çalışmamak gerekli değildir. Bir gün sonra da ilişki serbesttir.

Aşılama yöntemi ve aşılama işlemi ağrılı mıdır?
    Aşılama işlemi büyük oranda ağrısızdır. Ancak normalde muayene dahi olamayan ve vajinismus sorunu olan bayanlarda bazen aşılama işlemi hafif bir anestezi altında yapılabilmektedir.

2. merhaba bende aşılama yatırdım ilk kez deniyorum ama galiba aşılamayla hamile kalan hiç yok bende adet olmak üzereyim umudum kalmadı artık

3. Araştırma fakülte gibi hastanelerde üzretsiz yapılıor bende 9 gün önce yaptım çok şiddetli adet sancısı gibi ağrılarım var adette bile hiç sancım olmazdı anlamadım hakımızda hayırlısı olsun

4. Bende 15 kasım da ilk aşılama yaptırdım ve yarın 10 gün eşim ve bende gözüken bir sorun yok bendede bu arada gaz çok oldu kasıklarım ağrıyor adet gelecekmiş gibi ağrımaya başladı adetime az kaldı ve gögüslerimde hafif şişmeler oluştu aklım karışık yorumlara bakınca bir tutacak diye seviniyorum bir tutmayacak die üzülüyorum çok zor beklemek

5. Kızlar bu hafta test yapmayi planlarken bugun Regl oldu Morelim çok bozuk daha bir hafta vardi adetime neden boyle oldu anlamiyorum 7 yillik evliyim ve 5 senedir ugrasiyoruz isyan etmek istemiyorum ama artik umudumu kaybediyorum.

6. Arkadaslar ben 14 subatta ilk asilama yaptırdım aradan 10 gün geçti ve bende aşırı göğüs ağrısı ve kasık ağrısı var istahim cok ve ayagi kalkincada hafif bas dönmesi var adetime iki gun var sizce adet yaklastigi icin mi kendimde bu kadar istahli görmemistim..Rabbim kimsenin umutlarini bosa cikarmasin...

7. Bende 15 Şuabat'ta ilk aşılamamı oldum. 5.gününde dayanamayıp idrar testi yaptım ilaçlardan dolayı tabiki pozitif çıktı bugün tekrarladım yok kadar az bir çizgi göründü. Moralim çok bozuldu aslında daha 1 hafta var ama bugün karnımda hafif hafif adet öncesi semptomlar var, göğüslerimde acımıyor. Sadece sinirlilik, yorgunluk ve halsizlik hissediyorum.

8. Kızlar merhaba bende 8. Gündeyim aşılamanın beklemek çok zor sizlerden hamile kalan varmı ?

9. selam Elfida hiç belli olmuyo aslında hamilelikle adet belirtileri aynı benimde 1.hafta bugün aslında bi çok sitede ilk aşılmada hamile olan var ama burda pek yok malesef bizler oluruz inşallah

10. peki idrar testinde aynı çıkarki evde kendi yaptimizda ben ondada silik bi ikinci çizgim var ama şuan tam net gözüküyo