Aşık veyselin kısaca hayatı

Konusu '( a-b-c-d )' forumundadır ve Merve tarafından 21 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. Merve

Merve Üye

aşık veysel'in kısaca hayatı

Aşık Veysel ŞATIROĞLU

Kısaca Aşık Veysel:
    Veysel Şatıroğlu 25 Ekim 1894 Sivas Şarkışla'da doğdu. 21 Mart 1973te vefat etti) Büyük bir Türk halk ozanıdır.
    Sivas ili Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Âşık Veysel, 7 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı sonucunda sol gözünü, bir talihsizlik sonucuyla da sağ gözünü kaybetti. Babasının, Âşık Veysel'e oyalanması için aldığı sazla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı, 1933 yılında tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer'in teşvikleriyle kendi sözlerini yazıp söylemeye başladı.
    Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri'nde saz hocalığı yaptı. 1970'li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla'da her yıl adına şenlikler yapılır.
    Eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yöntemi gösterişsiz ve nerdeyse kusursuzdur. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de var. Şiirleri, Deyişler (1944) , Sazımdan Sesler (1950) , Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

2. konuk ceyda

konuk ceyda Ziyaretçi

Aşık Veyselin hayatı (kısa ve öz;performansımda kullandım öğretmen tam not verdi)

Veysel Şatıroğlu veya bilinen adıyla Âşık Veysel (d. 25 Ekim 1894, Şarkışla, Sivas - ö. 21 Mart 1973), Türk halk ozanı. Avşar boyunun Şatırlı obasına mensuptur.

Sivas ili Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak doğan Âşık Veysel, 7 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı sonucunda bir gözünü kaybetti. Diğer gözünü ise bir değneğin batması sonucunda kaybetti. Babasının, Âşık Veysel'e oyalanması için aldığı sazla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı.1933 yılında tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer'in teşvikleriyle kendi sözlerini yazıp söylemeye başladı.

Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri'nde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970'li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel'in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla'da her yıl adına şenlikler yapılır.

Eserlerinde Türkçe'si yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (1944) , Sazımdan Sesler (1950) , Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

3. Misafir

Misafir Ziyaretçi

Cevap: Aşık veyselin kısaca hayatı

bunu öğretmenime götürdüm ödev olarak 100 adıım :)))

4. jgjfh

jgjfh Ziyaretçi

Bence gayet güzel olmuş tebrk ederm.

5. bende saklı

bende saklı Ziyaretçi

ödevimde yardımcı oldunuz eyv

6. fgddhjfdgf

fgddhjfdgf Ziyaretçi

çok güzel olmus gayet detaylıve muhteşem

7. ghags

ghags Ziyaretçi

müthiş olmuş

8. Misafir

Misafir Ziyaretçi

bencede ders performansı için çok güzel:D

9. ndbmbdöng

ndbmbdöng Ziyaretçi

çok güzel olmuş

10. misafir

misafir Ziyaretçi

vallahi güzel ama bizim öğretmen bakalım beğenecekmi

11. misafir

misafir Ziyaretçi

bence güzel olmuş ama az daha uzun olabilirdi

12. Misafir

Misafir Ziyaretçi

ne tür müzikle uğraşır hemen

13. Misafir

Misafir Ziyaretçi

gayet çok güzel olmuş tebrikler

14. Misafir

Misafir Ziyaretçi

süperdi çok beğendim performansımda kullandım çok ama çok işime yaradı

15. Misafir

Misafir Ziyaretçi

performansımda bunu kullanıcam

16. gürcü kızı

gürcü kızı Ziyaretçi

vayyyyyy işte bu uzatmaya hiç gerek yok biz öğrencilere yazması çok zor geliyor

17. misafir

misafir Ziyaretçi

çok güzel çok beğendim artık ödevlerimi bu siteden yapıcam

18. emihanc

emihanc Ziyaretçi

Teşekkürler ödevimi yaptım eyv

19. ghags

ghags Ziyaretçi

biraz daha uzunn olabilirdi ama yinede güzel olmus