Aşık Veysel Biyografi

Konusu '( a-b-c-d )' forumundadır ve EyLüL tarafından 1 Aralık 2011 başlatılmıştır.

  1. EyLüL Üye

    Aşık Veysel 25 Ekim 1894’te Sivas’ın Şarkışla ilçesi Sivrialan köyünde dünyaya geldi.

    Aşık Veysel 21 Mart 1973’te yine Sivrialan’da yaşamını yitirdi. Aşık Veysel Çocukken çiçek hastalığı yüzünden bir gözünü, daha sonra bir kaza sonucu diğer gözünü kaybetti. Saz çalmayı öğrendi.
    Aşık Veysel Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan, Emrah, Dadaloğlu gibi halk ozanlarından etkilenerek türkü yorumu ve sazda ustalaştı. İki kez evlendi.Aşık Veyselin 7 çocuğu oldu. Anadolu’yu kent kent dolaşıp şiirlerini sazıyla seslendirdi.

    Aşık Veysel Köy Enstitüleri’nde saz ve halk türküleri dersleri verdi. Aşık Veysel'in Ölüm nedeni akciğer kanseri. En güzel şiirlerinden bazılarını ölümünden hemen önce yazdı. Şimdi Şarkışla’da her yıl adına bir şenlik yapılır. Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Tekniği gösterişsiz ve nerdeyse kusursuzdur. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içedir. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de var. Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimi kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

Benzer konu başlıkları: Aşık Veysel
Forum Başlık Tarih
Karışık Şiirler Aşık Veysel Bütün Şiirleri 27 Ocak 2014
Karışık Şiirler Aşık veyselin tüm şiirleri 25 Aralık 2013
Hakkında bilgi aşık veysel hakkında kısa bilgi 7 Ocak 2013
Mustafa Kemal Atatürk Aşık Veyselin Atatürke Yazdığı Şiir 14 Kasım 2012
Aşk şiirleri Döndüm Aşık Veysel Orhan Veli ye 5 Mayıs 2012