Aşık Veysel Biyografi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 1 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. Aşık Veysel 25 Ekim 1894’te Sivas’ın Şarkışla ilçesi Sivrialan köyünde dünyaya geldi.

  Aşık Veysel 21 Mart 1973’te yine Sivrialan’da yaşamını yitirdi. Aşık Veysel Çocukken çiçek hastalığı yüzünden bir gözünü, daha sonra bir kaza sonucu diğer gözünü kaybetti. Saz çalmayı öğrendi.
  Aşık Veysel Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan, Emrah, Dadaloğlu gibi halk ozanlarından etkilenerek türkü yorumu ve sazda ustalaştı. İki kez evlendi.Aşık Veyselin 7 çocuğu oldu. Anadolu’yu kent kent dolaşıp şiirlerini sazıyla seslendirdi.

  Aşık Veysel Köy Enstitüleri’nde saz ve halk türküleri dersleri verdi. Aşık Veysel'in Ölüm nedeni akciğer kanseri. En güzel şiirlerinden bazılarını ölümünden hemen önce yazdı. Şimdi Şarkışla’da her yıl adına bir şenlik yapılır. Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Tekniği gösterişsiz ve nerdeyse kusursuzdur. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içedir. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de var. Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimi kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Haziran 2014
Yükleniyor...
- Aşık Veysel Biyografi Forum Tarih
Aşık Veysel Bütün Şiirleri Karışık Şiirler 27 Ocak 2014
Aşık veyselin tüm şiirleri Karışık Şiirler 25 Aralık 2013
aşık veysel hakkında kısa bilgi Hakkında bilgi 7 Ocak 2013
Aşık Veyselin Atatürke Yazdığı Şiir Mustafa Kemal Atatürk 14 Kasım 2012