Asfaltı İlk Kim Bulmuştur

'Ders notları' forumunda Merve tarafından 6 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

 1. Asfaltı Kim Buldu

  Asfaltı İlk Kim Buldu

  Bugün büyük ölçüde petrolden elde edilen ancak Trinidad Gölü gibi bazı yerlerde doğal olarak da bulunabilen asfaltın ilk kulanımı, M.Ö. 2500 yıllarında oldu. O tarihlerde, Pakistan’- daki Mohenjo-Daro hamamlarının tuğlaları arasında yapıştırıcı olarak asfalt kullanıldı. Aynı dönemde, Mezopotamya’da ilahlar için döşenen kadirim taşlarının birbirine yapışmasının asfaltla sağlandığı da biliniyor. Katranla taşın karışımından oluşan ve “tarmakadam” denilen bir tür asfalt ise, ilk kez 1845 yılında Nottinghamshire’da kullanıldı. Günümüzde yol kaplaması olarak çok gerekli olan asfalt ise, otomotiv sanayiindeki gelişmeler üzerine 1920′li yıllardan itibaren dünya ölçüsünde önem kazandı.

  Asfalt kelimesi köken olarak, Akad dilinde “asfaltik” kelimesinden geldiğine inanılmaktadır. Bu kelime Antik Yunan medeniyetinde “sıkılaştırmak ya da sabitlemek” anlamında kullanılmıştır. “Asfaltik” kelimesi “asfalte (asphalte)” olarak Latince ve Fransızca’ya ve sonunda “asfalt (aspahalte)” olarak da İngilizce ‘ye girmiştir. Geçmişten günümüze, asfalt, nesnelerin bağlanması, kaplanması ve izole aedilmesi amacıyla kullanılmıştır.


  alıntı
   
Yükleniyor...
- Asfaltı İlk Bulmuştur Forum Tarih
Asfaltı Kim Buldu Ders notları 29 Şubat 2012
Milyoner 1896 'daki ilk Modern olimpiyatlarında birinci olan sporculara ne ödül verilmiştir Sorun Cevaplayalım 12 Ekim 2016
Orhan gazi döneminde osmanlı devleti'ne katılan ilk türk beyliği Osmanlı Tarihi 7 Eylül 2016
Erzurum Kongresi’nde alınan kararlarda öne çıkarılan ilkeler neler olmuştur? Genel Türk Tarihi 5 Eylül 2016