Arthur Coleman Danto Kimdir?

'Biyografi' forumunda ZeuS tarafından 10 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

 1. Arthur Coleman Danto,
  Arthur Coleman Danto felsefesi,
  Arthur Coleman Danto düşüncesi,
  Arthur Coleman Danto hakkında Bilgi

  Arthur Coleman Danto Kimdir?

  Arthur Coleman Danto (1924) Amerikalı sanat eleştirmeni, profesör ve filozoftur. Günümüz estetik teorisinin önemli isimlerindendir.

  Arthur C. Danto, New York'ta Columbia Üniversitesi'nde felsefe dalında emeritus profesördür. İki kez Guggenheim ve ACLS ve Fulbright dahil olmak üzere pek çok ödül ve bursa layık görülmüş Amerikan Felsefe Birliği ve Amerikan Estetik Derneği gibi kuruluşların başkanlığını yapmıştır. "Karşılaşmalar ve Yansımalar: Tarihsel Günümüzde Sanat" (Encounters and Reflections: Art in the Historical Present) eseri ile eleştiri alanında National Book Critics Circle ödülünü almıştır.

  Danto, özellikle 1984'te yazdığı, Hegel'in sanatın sonu tezinin çağdaş versiyonu olan "Sanatın Sonu" (The End of Art) isimli makalesi ve sonradan geliştirdiği "Sanatın Sonunun Ardından" ("After the End of Art") ile tanınır.

  Danto'nun tezi, artık sanat yapılmadığı veya eskisi kadar iyi yapılmadığı değil, Batı sanatı tarihinde bir dönemin kapandığı ve apayrı başka bir dönemin başladığıdır. Bu görüşe göre daha önce sanat tarihinde ideoloji temsili takip etmiş, şimdi ise her şeyin meşru olduğu tarih sonrası bir döneme girilmiştir. Sanat üretiminde izlenilmesi gereken felsefi veya üsluba dair kısıtlamalar kalkmış, sanat tarihi anlatısı sona ermiştir.

  İlgi alanları
  Düşünce, Duygu, Sanat felsefesi, Temsil teorisi, Felsefi Psikoloji, Hegel Estetiği, ve filozoflardan Maurice Merleau-Ponty ve Arthur Schopenhauer.
   
Yükleniyor...
- Arthur Coleman Danto Forum Tarih
Lord Arthur Savile'in Suçu Kitabının Yazarı Kimdir Bunları biliyormusunuz 2 Şubat 2012
Arthur C. Clarke Kim.? Biyografi 15 Aralık 2011
Apple'ın yeni başkanı Arthur Levinson Teknoloji Haberleri 19 Kasım 2011
Arthur Schopenhauer Kimdir? Biyografi 15 Haziran 2011