Arifiye Haritası

'Türkiye Coğrafyası' forumunda Masal tarafından 31 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Arifiye Harita Bilgileri


  Sakarya Arifiye Haritası  Kısaca Arifiye: Arifiye ilçesi, Marmara Bölgesi'nde Sakarya iline bağlı bir ilçedir. Arifiye, 22 Mart 2008 tarihinde ilçe olmuştur.

  Arifiye ilçesi, Adapazarı Şehir Merkezine yaklaşık 8 km uzaklıkta olup asfalt bir yolla Dörtyol mevkiine ve buradan da Adapazarı'na bağlanmaktadır. Ayrıca D-100 Devlet Karayolu,TEM Anadolu Otoyolu ve Bilecik-Eskişehir yolu kullanılarak ta diğer şehirlere ulaşılmaktadır.

  Bölgede Karadeniz ve Akdeniz iklimlerinin ortak etkileri görülmektedir. Bu yüzden zaman zaman her iki iklim kuşağına ait özellikleri görülmesi doğaldır. Hava sıcaklığı ortalamaları yaz aylarında 20-24 derece kış aylarında 4-8 derece arasında değişir. Daha çok cephesel daha az oroğrafik yağış türlerinin görüldüğü bölgede metre kareye düşen yıllık yağış miktarı 650-750 mm arasında değişmektedir.

  Arifiye'de genelde tarım ve hayvancılık ön planda iken, 1970'li yıllardan sonra giderek azalmaya başlamıştır. Goodyear Fabrikasının kurulmasına müteakip ülkemizin önde gelen Toyota, Otoyol, Otokar, Fruehauf, Tırsan ve Reysaş gibi firmalarının yapmış olduğu yatırımlar bölgeyi sanayi için gözde bir konuma gelmiştir.

  SAKARYA OTO SANAYİ SİTESİ: Marmara Bölgesinin en önemli oto sanayisinde biri olan Sakarya Oto Sanayi Sitesinin büyük bir bölümü ilçenin sınırları içinde kalmaktadır.

  [MAP]Arifiye, Sakarya, Türkiye[/MAP]
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Nisan 2014
Yükleniyor...
- Arifiye Haritası Forum Tarih
Türkiye haritası Marmara Bölgesi’ni gösteren haritaya göre neden daha az ayrıntı içermektedir? Güncel Bilgiler 2 Eylül 2016
Sindirim sistemi kavram haritası Etüt Merkezi 21 Temmuz 2014
Türkiye Bölge Haritası İller Ders notları 17 Nisan 2014
Türkiye Bölge Haritası Dilsiz Sözel Dersler 9 Nisan 2014