Argon kaynakçısı meslek tanıtımı

'Sosyal Konular' forumunda ZeuS tarafından 11 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. Argon kaynakçısı mesleği nedir?

Argon kaynakçıları,argon gazı ve tıg cihazları ile metal parçalarını çeşitli şekillerde kesip
    birleştirip veya tamir ederler.Makine donanım alet ve malzemelerini seçer,kaynak yapılan parçanın pürüzlerini düzeltirler.Argon kaynakçıları fabrika, atölye gibi kapalı ortamlarda çalışabilecekleri gibi açık
    havada da çalışırlar. Kaynak işlemi sırasında kullanılan gazın yanıcı ve patlayıcı olması nedeniyle kaza olasılığına karşı kişinin dikkatli olması gerekir. Kaynakçı eğilerek, çömelerek veya ayakta çalışmak durumundadır.

Argon Kaynakçısı mesleğinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 2 yıl, lise ve daha üst
    düzeyde genel eğitimden sonra ise 1 yıldır. Endüstri meslek liseleri metal işleri bölümünde eğitim süresi ise 4 yıldır

Metal sanayi işletmelerinde, oto sanayi, gemi, uçak sanayi, kazan ve kapı, pencere
    imalathanelerinde çalışırlar.
    Meslek eğitimine başlamadan önce öğrenci ilgili işyeri ile çıraklık sözleşmesi
    imzalandığından eğitim tamamlandıktan sonra da genellikle aynı işyeri tarafından
    istihdam edilmektedir.
    Usta unvanını alanlar ise kendi adlarına bağımsız işyeri açabilmektedirler.

Mesleğin eğitimi Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı mesleki eğitim merkezlerinin
    kaynakçılık bölümünde ve endüstri meslek liselerinin metal işleri bölümlerinde
    verilmekte iken Modüler program çalışması sonucu “Argon kaynakçılığı” meslek
    dalı adı altında eğitim verilmemektedir. Dosyada yer alan bilgiler güncelleme
    tarihinden önceki bilgileri kapsamaktadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili Eğitim Kurumları,
    Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
    Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube
    Müdürlükleri.

iskur