Apse Nedir

'Hastalıklar' forumunda Merve tarafından 27 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. Apse Nedir
  Apsenin Türleri Nelerdir

  Apse; bir yerde irin birikmesidir. Bakteri enfeksiyonlarına karşı vücudun verdiği bir karşılıktır.
  Vücudun herhangi bir yerinde bir doku ya da organda oluşan apse, kendini ağrı, kızarıklık ve şişikler yaratarak belli eder. Bazı apseler kendiliğinden dışarı açılır ve akar. Apse`nin açılmadığı durumlarda bu işi ameliyatla yapmak gerekir.


  [​IMG]

  2 tür apse vardır;
  Sıcak apse: Bu apsede ateş yükselir, ağrı ve zonklama olur. bu tür apse, her zaman bir veya birkaç mikroptan dolayıdır (yani sebep mikroorganizmadır). Sıcak apsenin dört ana belirtisi; sıcaklık, kırmızılık, ağrı ve şişkinliktir. Apsenin çevresi sert, ortası ise oynak ve yumuşaktır.
  Soğuk apse: Verem hastalığında görülen bir apse türüdür. Öyle ki, el şişlik üzerine konulunca sıcaklık alınamaz ve basmakla ağrı uyandırılamaz. Daha doğrusu sıcak apsedeki kesin iltihap belirtileri yoktur. fFkat şişlik açılırsa, sıcak apsedeki gibi bir apse içeriğinin olduğu görülür. soğuk apsenin iki özelliği vardır.
  1. İçinde irin yapıcı mikroplar ve irinleşme yoktur. Apse içeriğini harap olmuş doku oluşturur.
  2. Apsenin kaynağı ile görüldüğü yer arasında her zaman doğrudan bir ilişki yoktur. Örneğin bel omurlarının soğuk apsesi (omurga veremi, pott hastalığı) kasıkta bir apse ile kendini belli edebilir.

  Alıntı
   
  Son düzenleme: 27 Aralık 2011
Yükleniyor...
- Apse Nedir Forum Tarih
Diş apsesi nedir? Hastalıklar 16 Şubat 2014
Android Snapseed Fotoğraf Uygulaması Nedir? Teknik Yardım 15 Aralık 2012
Diş Apsesi Nedir Hastalıklar 27 Aralık 2011
Apse nedir Hastalıklar 4 Şubat 2011