apartmanda köpek beslemenin şartları nelerdir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Misafir tarafından 19 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

1. Apartmanımıza yeni taşınan daire sakininin evde beslediği 3 adet köpek var bu köpekler 24 saat boyunca sürekli olarak gürültü yapıyorlar ve bu durumdan tüm apartman sakinleri olarak şikayetçiyiz çözüm olarak ne önerirsiniz. Teşekkürler

2. Cevap: apartmanda köpek beslemek

Yönetim planında köpek beslenmesi konusunda bir yasak bulunmadığı haldeyse Kat Mülkiyeti Kanununda yer alan rahatsız etmeme koşulunun oluşması gerekir.Yönetim planında böyle bir yasak yoksa besleyebilirsiniz.

Yönetim planındaki yasaklama, hayvanın türüne, cinsine, büyüklüğüne, rahatsızlık verip vermediğine, beslendiği yerin ortak mekan veya bağımsız bölüm olmasına bakılmaksızın uygulanır. Yönetim planında bu hususta herhangi bir yasaklama yoksa, ister ortak mahalde ve isterse bağımsız bölümde olsun, kriter diğer kat malıklerine ve/veya kullanıcılarına rahatsızlık verip vermemesidir. Rahatsızlık somut bir kritere ve/veya kaç kişinin rahatsız olduğuna bağlı olmayıp, uyuşmazlık halinde mahkeme tarafından tespit edilir.