Apache HTTP Sunucusu nedir

'Teknik Yardım' forumunda Sitem tarafından 31 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Apache HTTP Sunucusu
  Apache HTTP Sunucusu hakkında bilgi

  Apache HTTP Sunucusu nedir

  Apache, GNU lisanslı yani açık kaynak kodlu bir sunucu programıdır.

  Unix, GNU, FreeBSD, Linux, Solaris, Novell NetWare, Mac OS X, Microsoft Windows, OS/2, TPF, ve eComStation işletim sistemleri üzerinde çalışabilir. Genelde her ay yenilenerek yeni sürümleri dağıtılmaktadır. World Wide Web'in genişlemesinde ve yayılmasında anahtar rol oynamıştır. Nisan 1996'dan bugüne Apache İnternet'teki en yaygın web sunucusu olmuştur. Haziran 2008 itibarıyla Netcraft 'ın 172,338,726 web sitesinden bilgi toplayarak yaptığı araştırmaya göre İnternet'teki sitelerin yüzde %49.12'si Apache kullanmaktadır ki bu değere de Kasım 2005'teki %70 civarındaki tarihi tepe noktasından aşağı inerek gelinmiştir. Netcraft'ın sitesindeki grafiğe bakıldığında Apache kullanımındaki bu düşüşün Microsoft sunucularının kullanımının artmasından kaynaklandığı netleşmektedir.

  Yine Netcraft'ın sitesinden, Google 'ın kendi web sunucusu olan GWS ("Google Web Server") 'ın da yaklaşık son bir yıldır ciddi bir çıkış içerisinde olduğu görülmektedir. GWS 'nin "server header" 'ları geliştirilerek derlenmiş bir Apache olduğu doğrulanmıştır.

  GWS 'nin oran olarak yükselmesinin sebebi olarak ise zaten çok sayıda sunucuya sahip Google'ın GWS kullanmaya başlamış olduğu düşünülmektedir.

  alıntı
   
Yükleniyor...
- Apache HTTP Sunucusu Forum Tarih
Merdiven Apache Squad Albümbü 2011 Medya Bölümü 1 Şubat 2011
Http error 503. the service is unavailable nasıl çözülür Teknik Yardım 15 Nisan 2015