Antep fıstığı teknikeri meslek eğitimi

'Etüt Merkezi' forumunda eftelya tarafından 1 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. Antep fıstığı teknikeri meslek eğitimi hakkında

Antep fıstığı teknikeri Meslek eğitimi “Antep Fıstığı Tarımı ve Teknolojisi” programı adı altında sadece
    Gaziantep Üniversitesi Nizip Meslek Yüksek Okulunda verilmektedir.
    Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir.

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI OLUNMASI GEREKEN DERSLER
    Fen Bilimleri ( Biyoloji, Kimya)
    Ekonomi.

• Mesleğin eğitimine girebilmek için;
    • Lise veya dengi okul mezunu olmak,

Meslek liselerinin “Bahçecilik, Çay Teknolojisi, Genel Ziraat, Makine (Tarım Meslek
    Lisesi), Makine-Tarım Teknolojisi, Peyzaj, Tarım, Tarım Teknolojisi, Süs Bitkileri,
    Zeytin Teknolojisi, ve Ziraat” alanından mezun olanlar “Antep Fıstığı Tarımı ve
    Teknolojisi” önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Ortaöğretim
    Başarı Puanları, okul türleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Bölge’leri (METEB) ve
    mezuniyet yılları dikkate alınarak kontenjan dahilinde yerleştirilebilirler..
    Meslek liselerin diğer alanlarından veya genel liselerden mezun olanlar/olacaklar
    kişilerin ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) girmeleri ve
    yeterli “YGS-2“ puanı almaları gerekir.

Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir.

1.Yıl: Rapor yazım ve Sunum Tekniği, Bilgisayar, Matematik, Bahçe Bitkileri Yetiştiriciliği,
    Bitki Besleme, Antepfıstığı Çeşitleri, Toprak Bilimi İngilizce 1, Türkçe, Bilgisayar
    Uygulamaları, Meteoroloji, Fidan Yetiştirme Teknikleri, Bahçe Tesisi, Antepfıstığı
    Anaçları ve Özellikleri, Gıda Mevzuatı ve Antepfıstığının besin Değeri, Antepfıstığının
    Ekolojik İstekleri, Tarım Ekonomisi, İngilizce 2 ve Beden Eğitimi ve Spor dersleri
    okutulur.
    2. Yıl: Bitki Islahı, Ağaçların Aşıya Hazırlanması, Antepfıstığının Gübrelenmesi, Budama,
    Antepfıstığının Hasat Sonu Fizyolojisi, Pazarlama, İngilizce 3, Atatürk İlkeleri ve İnkılap
    Tarihi, Antepfıstığında Döllenme Biyolojisi, Antepfıstığı Hastalık ve Zararlıları,
    Antepfıstığı İşleme Tekniği, Sulama, Uygulama, Bitirme Projesi ve İngilizce 4 dersleri
    okutulur.
    Ayrıca 1. ve 2. yılın sonlarında yaz aylarında 40 işgünü staj yapılır.

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara önlisans diploması ve “Antep fıstığı Teknikeri” ünvanı
    verilir.

“Antep Fıstığı Tarımı ve Teknolojisi” programını bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey
    Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde “Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Kültür
    Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması, Tarla Bitkileri” lisans programlarına dikey geçiş
    yapabilirle