Anneler Günü

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda eskimeyendost tarafından 11 Mayıs 2008 tarihinde açılan konu

1. DÜNYANIN EN TATLI MELEKLERİNE ANNELERİMİZE SEVGİLER SAYGILAR.ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

2. Anneler günü özel

Tarihçesi
    Anneler günü aslında bir çocuğun , Anna'nın kendi annesini anmasının bir yolu olarak başlamıştı. 12 yaşındayken 12 Mayıs 1907'de kilisede annesinin anısına bir tören düzenlenmesini sağladı. Takip eden yıl boyunca politikacılara ve rahiplere mektuplar yazarak bu günün gelenekselleştirilmesi isteğinde bulundu. 1908 yılı içinde Mayıs ayının ikinci Pazar gününün Amerika'daki tüm eyaletlerde Anneler Günü olarak kutlanmasına karar verildi. Artık anneler günü resmi bir gün olmuştu.
    Bugün alışageldiğimiz "anneler günü" anlamında olmasa da anneler için yapılan kutlamalar Sümerlere dek dayandırılabilir. Matriyarkal (anaerkil) düzenin hüküm sürdüğü tarihin ilkçağlarından bu yana İştar, Kybele, Rhea ve daha bir çok yerel ve dönemsel isimlerle analık, doğurganlık niteliğiyle ön plana çıkmış ve doğanın uyandığı, yeniden doğduğu bahar mevsimi ile özdeşleşmiştir. Her bahar coşkulu kutlamalar ve sunularla bir gelenek halini alarak binlerce yıl kesintisiz olarak sürmüştür.
    Daha yakın tarihlere uzanacak olursak, günümüzden birkaç yüzyıl önce 1600'lü yıllarda İngilizler arasında "mothering sunday" adı ile, lent döneminin 4. Pazar günü kutlamalar yapılmaya başlandı.
    Anneler günü 1911 yılına gelindiğinde hemen hemen her ülkede kutlanmaya başlanmıştı. 1914 yılında ABD başkanı Wilson tarafından resmi bir açıklamayla Mayıs ayının ikinci pazarı Anneler Günü olarak duyuruldu.
    Böylece Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının binlerce yıl önce başlattığı gelenek 20. yüzyılın başından itibaren dünya çapında kabul görmüş oldu.

ANNELER GÜNÜ HİKAYESİ
    KÜÇÜK KIZ,
    Kendini bildiği günden beri annesinden büyük bir şefkat görmüş ve ondan duyduğu sözlerle, pamuk prensesten daha güzel olduğuna inanmıştı. Ona göre, nur yüzlü ve badem gözlüydü. Bir tanecik yavrusuydu her zaman. Ama ilk okula başlayınca işler değişti. Arkadaşları, onun hiçde güzel olmadığını, hatta çirkin bile sayıldığını söylemekteydi.
    Küçük kız, ilk önceleri onlara inanmadı. Çünkü herkes birbirini kıskanıyordu.
    Ama bir kaç yıl içinde gerçeklerle yüzleşti. Annesinin bir pamuğa benzettiği yüzü, çiçek bozuğu bir cilde sahipti. "Badem" dediği gözleri ise şaşıydı. Vücudu da bir serviyi andırmıyordu.
    Demek ki annesi onu aldatmış ve yıllar yılı çekinmeden yalan söylemişti.
    Genç kızın anne sevgisi, kısa bir süre sonra nefrete dönüştü.
    Evlenme çağına gelmiş olmasına rağmen yüzüne bakan yoktu.
    Üstelik de gözleri, bütün tedavilere rağmen düzelmiyordu.
    Genç kız, doktorların gizlice yaptığı konuşmalardan kör olacağını anladığında çılgına döndü ve kendisini hâlâ çocukluk yıllarındaki ifadelerle seven annesinin bu yalanlarına dayanamayıp evi terk etmeye karar verdi.
    Fakat annesi, uzak bir yerde iş bulduğunu söyleyerek ondan önce davrandı.
    Ve kazandığı paraları bir akrabasına gönderip, kızına bakmasını rica etti.
    Genç kız bir süre sonra görmez oldu. Karanlık dünyasıyla baş başaydı.
    Bu arada annesini hiç merak etmiyordu. Yalancıydı annesi, ölse bile bir kayıp sayılmazdı. Bir gün doktorlar, uygun bir çift göz bulduklarını söyleyerek kızı ameliyat ettiler.
    Ancak o, gözünü açtığında yine aynı yüzü görmekten korkuyordu.
    Fakat kör olmak zordu. En azından kimseye yük olmazdı.
    Genç kız, ameliyat sonunda aynaya baktığında, müthiş bir çığlık attı.
    Karşısında bir dünya güzeli vardı. Gerçekten de harika bir kızdı gördüğü.
    Yüzündeki bozukluklar tamamen kaybolmuştu. Çok kemerli olanburnu düzelmiş, kepçe kulakları normale dönmüş ve yaban otlarını andıran saçları, dalga dalga olmuştu.
    Genç kız, yanındaki yaşlı doktora sevinçle sarılarak:
    - Sanki yeniden dünyaya geldim!. dedi. Yüzümde hiçbir çirkinlik kalmamış.
    Estetik ameliyatı siz mi yaptınız?
    Yaşlı doktor:
    - Böyle bir ameliyat yapmadık kızım!. diye gülümsedi.
    Annenin bağışladığı gözleri taktık. Sen, onun gözünden gördün kendini!..

Anneler Günü Kutlama Mesajları
    Bu dünyadaki en güvenli sığınağım senin kucağın. Benim annem olman bu dünyadaki en büyük şansım. seni seviyorum annem.. annerler günü kutlu olsun annem.

Meğer dilimdeki ve beynimdeki en güzel kelime senin adınmış. Sana her seslenişimde ya acım diniyor ya da sevgim coşuyor. Anneler günü kutlu olsun canım annem

Sen hayatımın kutup yıldızı oldun. Nereye gidersem gideyim ışığının altında sevginle uyudum. Doğru yolu buldum. Seni seviyorum anne. Anneler günün kutlu olsun canım annem

Anneciğim, bir günümde değil her günümdesin. Annem olman dünyadaki en büyük şansım,
    iyi ki varsın. Anneler günün kutlu olsun

fedakârlık, sevgi, sabır ve güzellik ne demek tarif et derlerse; annem derdim canım annem seni bir gün değil her gün çok seviyorum. Anneler günün kutlu olsun canım annem

Yüreğindeki sınırsız sevgi ve sabır için çok teşekkürler canım anneciğim... Anneler günün kutlu olsun!

Mesafeler uzak olsa da yüreğim hep seninle canım annem... Anneler günün kutlu olsun!

Sen varken ben yoktum. Sen açken ben toktum. Şimdi de, sonra da basımın tacı annem. Seni hep seveceğim benim canım annem.

Seni unutmadığımı bugünde bilmeni istedim. Anneler günün kutlu olsun dünyanın en güzel ve özel annesi...

Bir günümde değil her günümdesin. Her gün her saniye benimlesin. Her zaman bana destek oldun. Sen benim için çok özelsin. Anneler günün kutlu olsun...

Benim için her şeye katlanan, her zaman yanımda olan, değeri biçilemeyen dünyanın en güzel annesine… Anneler günün kutlu olsun canım annem…

Dün sana kızdıklarımı bugün ben yapıyorum Anne.

Çünkü aslında senin küçük bir kopyanım. Umarım senin kadar sevgi dolu olurum, Anneler günün kutlu olsun canım annem…

Benim için her şeye katlanan her zaman yanımda olan değeri biçilemeyen dünyanın en güzel annesinin, anneler günü kutlu olsun...

Anneciğim, bir günümde değil her günümdesin. Annem olman dünyadaki en büyük şansım, iyi ki varsın. Seni çok seviyorum annem.

Sen hayatımın kutup yıldızı oldun. Nereye gidersem gideyim ışığının altında sevginle uyudum. Doğru yolu buldum. Seni seviyorum annem.

Eğer bana gözlerinle değil de kalbinle bakmış olsaydın, seni ne kadar sevdiğimi çok iyi anlardın... Anneler günün kutlu olsun canım annem...

Tüm annelerimizin "Anneler Günü" kutlu olsun...

Mayıs ayının ikinci Pazar günü

Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü'dür. Anneler Günü evrensel bir gündür. Dünyada milyonlarca ana bugün çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır.

Anneler Günü ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanıyor. Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları için büyük fedakarlığa katla*nan annelerden birini yılın annesi seçer. Yılın annesinin kişiliğinde tüm annelere iyi dilekler sunulur.

Amerika'nın Filedelfiya eyaletinde 9 Mayıs 1966 günü Jarvis isimli bir kızın annesi öldü. Annesini çok seven Jarvis'in üzüntüsü aylarca sürdü. Hayatla kimsesi kalmayan Jarvis ölüm olayına bir türlü alışamadı. Yaşama küstü. Canlılığını, yaşama sevincini yitirdi. Yemedi, içmedi bir ara ölmeyi bile düşündü. Jarvis'in bu durumunu yakından izleyen komşusu Jarvis'le arkadaş oldu. Bir gün yaşlı komşu söyleşi sırasında Jarvis'e «İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur.» dedi. Bu iki cümle, Jarvis'i çok etkile*di. Ölümün de doğmak, yaşamak gibi bir doğa olayı olduğunu düşündü. Ancak bu doğruyu bulmak Jarvis'in annesine olan sevgisini azaltmadı. Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti. Yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi. Artık Jarvis annesini gözyaşları ile değil severek. anmaya başladı. Acıları azaldı. İçinde arı, duru bir sevgi oluştu.

Aradan bir yıl geçti. Bu süre içinde Jarvis, hemen her gün annesinin mezarına çiçekler götürdü. Jarvis'in annesinin ölüm yıldönümünde bütün arkadaşları eve geldi. O gün Jarvis arkadaşlarına :

Geçen bir yıl içinde çektiğim acılar bana şunu öğretti «Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim.» dedi.

Arkadaşları Jarvis'in önerisini çok beğendiler. Birlikte hemen kentin Belediye Başkanına gittiler. Başkan onları dinledi. Öneriyi içtenlikle benimsedi. Daha sonra bu öneri gazetelere, yazarlara anlatıldı. Jarvis ve arkadaşlarının çalışmaları kısa sürede sonuç verdi. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

Anneler günü ilk kez 1908 yılında kutlandı. Daha sonra bütün uygar ülkelerde kutlanmaya başlandı.

Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü gazetelerde annelerle ilgili yazılar, anılar, şiirler yayınlanır. Radyo ve televizyonda ana sevgisini konu eden konuşmalar yapılır. Türk Kadınlar Birliği'nin şubesi olan illerde yılın anneleri seçilir. Okullarımızda ayrıca Anneler Günü nedeniyle toplantılar düzenlenir. Bu toplantılarda okunan şiirler, söylenen türküler, şarkılar, annelere armağan edilir. Filimler gösterilir. Sergiler düzenlenir.

Anneler Gününde annemize bir demet kır çiçeği armağan ederek, bir güzel sözcükle yanağından öperek onu çok mutlu ederiz.

TÜM ANNELERE SEVGİLERİMLE ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

3. :f118: çok ama çok güzel yüreğine sağlık

4. bu anlamlı paylaşımına teşekkürler belinay bütün annelerin anneler günü kutlu olsun

5. Çok teşekkürler Eskimeyen Dost :f118:

Bu güzel paylaşım için ellerinize saglık Belinay :f40:

Tüm Annelerimizin Anneler Günü Kutlu Olsun..

Annem Annem

Hatıralardan bir yol çizdim kendime
    Hatırladım gelip geçenleri
    Gülüyorum şimdi halime
    Hatıralardan bir yol çizdim kendime
    Unutmadım yıkıp geçenleri
    Karaladım kirli deftere
    Yalan kimse sen değil
    Ölümlü aşkları ezberledim
    Hiç biri senin kadar can değil

Annem annem
    Çok yanlızım sana gel diyemem
    Yalanlardan yoruldum ahh
    Sonumu bilemem...

Hatıralardan bir uçurtma göklerde
    Peşinde ağlayan çocukluğum
    Koşuyorum senli günlere
    Yalan kimse sen değil
    Ölümlü aşkları ezberledim
    Hiç biri senin kadar can değil

Annem annem
    Çok yanlızım sana gel diyemem
    Yalanlardan yoruldum ahh
    Sonumu bilemem...

6. bir anne olarak herkese teşekkürler

7. güzel bir çalışma kısa ama anlamlı tebrikler

8. Emeğinize sağlık Eskimiyendost,Belinay ve Öylesine :f40:

Tüm annelerimizin gününü kutluyorum Allah kimseyi annesiz babasız koymasin:)

9. tşk dost paylaşımınıza

10. paylaşım için teşekkürler, emeklere sağlık...

11. [​IMG]

Onlar bizim her zaman baslarimizin taci gönüllerimizin ilaci...

En kızgın olduğumda bile sarılıp,
    Kokusunu içime çektiğimizde sakinlestiğimiz.
    En ümitsiz olduğumuzda bile sesini duyup rahatladığımiz
    Mutlu olduğumuzda dizinin dibine oturup mutluluğumuzu paylastığımiz
    Annemiz....

Cocuklari icin herseye katlanan,her zaman yanlarinda olan
    Degeri bicilemeyen,kelimelerle anlatilamayan
    Dünyanin en güzel ve tüm Annelerine...

İlerde anne olacak tüm bayanlarına

Ve

Şehit Anneleri
    Bugün en buruk gün onlar için
    Canlarından can olan evlatları vatan uğruna şehit düştüler
    Şehitlerimizin Ruhları Şad Olsun Allah Şehit Annlerimize sabır dayanma gücü versin.

Anneler gününüz kutlu olsun ...

12. [grade="00008B FF6347 008000 FF0000 FF0000"]Tüm ANELER in günü Mutlu ve Huzurlu Geçmesini dilerim, emeğine yüreğinize sağlık EskimeyenDost & Belinay[/grade] :f118: :)

13. o kladar çok şeye değiyorlarki biz ise onların değerini çok geç anlıyoruz. inşallah keşke diyeceğim günler gelmezzz