Anne ve babanın tutumundaki tutarsızlığın etkileri

'Kadınca' forumunda Sezen tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Sezen

  Sezen Editör

  Anne ve babanın tutumundaki tutarsızlığın etkileri

  Ailede çocuğun sağlıklı büyümesinde anne ile babanın tutum birliği içinde olması çok önemlidir. Anne tarafından önemsenen ya da hoş görülen bir davranışın baba tarafından yasaklanması çocuğun kişilik gelişimi üzerinde kalıcı olumsuz etkiler oluşturur. En azından, temel tutumlar konusunda eşlerin ortak davranış biçimine sahip olması, çocuğun davranışlarındaki tutarlılığın ön koşuludur. Anne ve babanın çocuk yetiştirme konusunda sergileyecekleri tutarsızlık, çocukta “muhatabına göre eğilim gösterme” alışkanlığını kazandıracaktır. Bu davranış biçimine halk arasında “nabza göre şerbet verme” adı verilmektedir. Tutumları arasındaki tutarsızlık ve uyumsuzluk, kısa süre içinde çocuğun anneye ve babaya uygun, farklı davranış standartları geliştirmesi ile sonuçlanacaktır.

  Anne ve babanın tutumundaki tutarsızlığın etkileri
  Çocuğa konulan makul ve gerekli sınırların, kişilik gelişimi ve kendi davranışlarını kontrol edebilme yeteneğini desteklemesi, anne-babanın davranışlarındaki tutarlılığa bağlıdır.

  Aile içinde bazen kutuplaşmalar, bir grubun başka bir gruba ya da kişiye karşı çıkması, gizli anlaşmalar oldukça sık görülür. Bazen anne-baba çocuklara karşı, çocuklar anne-babaya karşı, bazen de bir çocukla baba, bir başka çocukla anneye karşı kutuplaşabilir. Çocuklardan biri aile içinde herkesin yüklendiği bir şamar oğlanı da olabilir.

  Bu durumun farkında olmak ve öyle bir kutulaşmaya izin vermemek sağlıklı bir aile kültürü için gereklidir.
   
Yükleniyor...
- Anne babanın tutumundaki Forum Tarih
Anne ve babanın tutumundaki tutarsızlığın etkileri Medya Bölümü 17 Mayıs 2016
Anne Babanın Evladına Beddua Etmesi! İslami Bilgiler 1 Temmuz 2013
Çocuğuna kuran öğreten Anne Babanın mükafatı Ayetler ve Hadisler 11 Ocak 2012
Anne ve babanın çocuklarına karşı sorumlulukları nelerdir? Sorun Cevaplayalım 17 Ağustos 2011