Anne baba sevgisi ile ilgili ayet

'Etüt Merkezi' forumunda Misafir tarafından 30 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. Anne ve baba sevgisi hakkında ayetler

"Babanın sevgisini muhafaza et. Eğer o sevgi bağını koparırsan Cenab-ı Hak da senin feyz ve saadet nurunu söndürür."
    Hadis şarihleri bu hadis-i şerifi de bir kimsenin babasının dostunun dahi dostluğunu devam ettirip ondan kesilmemesinin emin ve tavsiye buyurulduğu açıklamasında bulunuyorlar.

"Sen de senin malların da babanındır."
    Her baba ve büyükbaba muhtaç olduğu şeyi tayin olduğu şekilde oğlunun veya kızının malından alır. Aralarında teklif yoktur.Bazı evlatlar vardır kibabasına muhtaç olduğu şeyi vermek bir tarafa selamını bile almak istemez. Din kitaplarımızda böyle bir hareketin yeri olmadığı için buna bir şey söylenemez yahut da söylenecek söz bulunamaz.

"Şüphesiz üç şahsın duası Allah katında makbuldür:
    1.Evladına babanın
    2.Misafirin
    3.Mazlumun duasıdır."
    Bunların hayır dualarını istemek beddualarından kaçınmak lazımdır.

Rasul (A.S) efendimize: ilk önce iyilik edilecek kimdir? diye sorulduğunda cevaben: "Anandır anandır anandır. Sonra baban sonra da yakınlık derecesine göre diğer yakınlarındır." buyurmuşlardır.

"Kim kabirdeki babasını ziyaret etmek ve ona iyilik etmek isterse babasının dostları ile buluşsun onları ziyaret ederek hizmet etsin."
    Böylelikle İslami ve milli dostluklar muhafaza olunur. Zira ölen babanın mesleği ve dostlarının hakları korundukça insan milli karakterinin sevgisi ve İslami esaslar garanti altına alınmış olur.

"Ana- babanın gönüllerini alan onlara güzel davrananlara müjdeler olsun. Dünyada ömürlerinin bereketini görenler anasının ve babasının rıza ve dualarını alanlardır."

"Kebairin (büyük günahların) en büyüğü Allah'a ortak koşmak ana-babasına karşı asi olmak yalan yere yemin etmek ve birde hakim karşısında Allah'ın adını anarak yemin etmektir ki onunla sivrisineğin kanadı bile olsa başkasının hakkını alıkoymuş gibi olur. İşte bu büyük günahlar insanın kalbinde kıyamete kadar bir ukde bırakır. Eğer insansa!"
    Hadisin şarihleri bu nevi yemini yalan yemin kısmına sokuyorlar

Rabbin, O'ndan başkasına kulluk etmemenizi ve anne-babaya iyilikle-davranmayı emretti. Şayet onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlılığa ulaşırsa, onlara: "Öf" bile deme ve onları azarlama; onlara güzel söz söyle.
    Onlara acıyarak alçakgönüllülük kanadını ger ve de ki: "Rabbim, onlar beni küçükken nasıl terbiye ettilerse Sen de onları esirge."(İsra, 17/23-24)

Biz insana, 'anne ve babasına' iyilikle davranmasını tavsiye ettik. Annesi onu güçlükle taşıdı ve onu güçlükle doğurdu. Onun (hamilelikte) taşınması ve sütten kesilmesi, otuz aydır. Nihayet güçlü (erginlik) çağına erip kırk yıl (yaşın)a ulaşınca, dedi ki: "Rabbim, bana, anne ve babama verdiğin nimete şükretmemi ve Senin razı olacağın salih bir amelde bulunmamı bana ilham et; benim için soyumda salahı ver. Gerçekten ben tevbe edip Sana yöneldim ve gerçekten ben Müslümanlardanım."

O kimse ki, anne ve babasına: "Öf size, benden önce nice nesiller gelip geçmişken, beni (diriltilip) çıkarılacağımla mı tehdit ediyorsunuz?" dedi. O ikisi (anne ve babası) ise Allah'a yakararak: "Yazıklar sana, iman et, şüphesiz Allah'ın va'di haktır." (derler; fakat) O: "Bu, geçmişlerin masallarından başkası değildir" der.