Anket:Sizce Türkiye`de insanlar en çok hangi sebeple boşanıyor?

'Zaman Tüneli' forumunda Belinay tarafından 8 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

?

Sizce Türkiye`de insanlar en çok hangi sebeple boşanıyor?

1. Maddi sorunlar

6 oy
    23.1%
  2. Aldatma

1 oy
    3.8%
  3. Geçim sıkıntısı

4 oy
    15.4%
  4. Sevgi veya aşkın ortadan kalkması ( saygının bitmesi )

13 oy
    50.0%
  5. Alkol sorunu

1 oy
    3.8%
  6. Diğer (Eklemek istediğiniz düşüncelerinizi belirtebilrsiniz)

1 oy
    3.8%

1. Sizce Türkiye`de insanlar en çok hangi sebeple boşanıyor?
    Günümüzde Boşanmaya sebeb olan etkenler hangileridir?

Wish bunu beğendi.

2. Ben sevgi ve aşkın bitmesi diyorum çünki bir ilişkide sevgi saygı olduğu sürece çiftler her zorluklara göğüsgerebiliyorlar:f40:

3. ben de inciye katılıyorum.sevginin saygının olmadığı yerde hiç bişi olmaz.:f20:

4. Diğer şıkarında sebebi Sevgi veya aşkın ortadan kalkması saygının bitmesidir...

5. Bence Türkiye de insanlar kolay kolay boşanmıyor! Kadınlarımız dayak, kuma ve berdele ragmen hala dişlerini sıkıp katlanıyorlar..Katlanmalarına sebep ekonomik özgürlüklerinin olmaması diyecegim lakin; ekonomik özgürlügü olan kadınlarımız bile şiddet, aldatmaya katlanıp yuvalarını yıkmak istemiyorlar.. Belki de toplumun boşanmış kadına bakışı, çocukları veya ailelerinden çekinceleri de boşanmalarına engel oluyor..

Boşanma istatistiklerine baktıgımızda davaların sonuçlanması erkeklerin son sözü söylemesi ile orantılıdır..

Sevgi-saygı dahi bitse evlilikler ite kaka yürütülmektedir.Acı ama gerçek :(

Anket için teşekkürler Belinay :f40:

6. Türk toplumunda boşanmaların sebebini ben şiddetli geçimsizlik olarak görüyorum.Çünkü sadece eşler değil insanların bile günümüzde birbirlerine tahammül etme becerileri kalmadı neredeyse.Sabır, fedakârlık sanki angarya veya kişilerin enayiliklerinin göstergesi olarak algılanıyor.Bu kavramların içinin boşaldığını görüyoruz.Eşine saygı ve sevgi duyan,ona her konuda yardımcı olmaya çalışan erkeklere toplumumuzda hala kılıbık gözüyle bakılıyor,hem ev hanımı hem anne olan hemde çalışan kadınlar bu yükün altında eziliyorlar.Ekonomik özgürlükleri de olduğu için çok geçmeden boşanıyorlar.Aileler artık çalışan gelin istiyorlar ama bu çalışan gelinden aynı zamanda çok tertipli dört dörtlük bir ev hanımı ve anne olmasını da bekliyorlar,erkekler eşlerinin eve para getirmesinden hoşlanıyorlar ama evdeki yükü paylaşmaktan hoşlanmıyorlar.Kadınlar tamamen bir kimlik bunalımı ve görev karmaşası yaşıyor bütün bunlar aile kurumunu olumsuz etkiliyor.

7. Ben herşey olabilir diyorum.
    1. si sudan sebebler.
    2. si maddi.

8. doğru insanla evli değilsen boşanma kaçınılmaz oluyor ... teşekkürler belinay

9. Hiç yaşamayız Yaşarız

Kumar alışkanlığı 98,3 1,7

Alkol alışkanlığı 95,3 4,7

Sigara alışkanlığı 81,6 18,4

Ev ve çocuklar ile ilgili sorumluluklar 65,2 34,8

Gelirin yeterli olmaması 68,4 31,6

Harcamalar konusunda 68,8 31,2

Kıskançlık konusunda 78,1 21,9

İş ile ilgili sorunların eve taşınması nedeniyle 87,6 12,4

Giyim tarzı konusunda 87,3 12,7

Görüşülen kişiler konusunda 89,0 11,0

Kadının/erkeğin ailesi ile ilişkiler konusunda 89,2 10,8

Dini görüşlerinizin farklılığı nedeniyle 95,9 4,1

Kaynak: Aile Yapısı Araştırması, 2006

Türkiye istitastik kurumu resmi verileridir, TÜİK resmi sitesinden alıntıdır.
    Burada görülüyorki Gelirin yeterli olmaması enbüyük etken
    Hernekadar iki gönül bir olunca samanlık seyran olur denilsede malesef
    Aile gelirininin Huzursuzlukların çıkışında büyük ve ilk etkenlerden olduğunu düşünüyorum.
    Emeğine sağlık Belinay.

10. arkadaşlar dikkat çekmek isterim ki eskiler daha fakir, daha gariban ama daha sabırlıymış
    bakarsak geçmişe eski toprak maddi sıkıntı içinde, aşkı sevgiyi çoğu hiç tanımamış bile, saygı çoğuna göre erkek egemenliği ama yinede boşanma oranları çok daha düşükmüş...
    Ama zamanımıza gelince insanların beklentileri, sosyal yaşantıları ve ekonomik düzeyleri değiştikçe boşanma dahada kolay bir hal aldı...
    yemeğin tuzu yok diye boşananlar bile var bence WisH in dediği gibi insanlar birbirine tahammül edemiyor artık ne yazıkki bu böyle :(

11. Evlilik iyi günde de kötü günde de beraberliktir. Bizden öncekiler ne kadar zenginlik içinde yaşamışlar ki? Gelelim şimdiye, durum gerçekten çok çok farklı, ekonomik geçimsizlik büyük sıkıntı yaratmamaktadır. Para herşey değil desek te, yine de büyük bir etken. Alkol, dayak, eşlerin iki çift laf edememesi, birbirlerine dertlerini anlatamaması, aynı dili konuşamamaları, ve yine büyük bir etken sevginin olmayışı. Sevginin olmadığı evlilikler de bir şekilde yürüyor, yürütülmek zorunda kalınıyor.
    emeğine sağlık BELİNAY:f40:

12. Kesinlikle sevgi ve saygının son bulması diyorum ..Eger bir evlilikte sevgi ve saygı varsa tüm sıkıntıların üstesinden bir şekilde mutlaka geliniyorr..

13. Benim için sevgi bittiyse evlilik orda bitmiştir güzel bir konuya deginmişsin belinaycım EMEGİNE SAGLIK

14. Sevgi veya aşkın ortadan kalkması

15. selam belin@y

ben geçm sıkıntısı :f19:diyorum en çok :f19:ondfdan oluyo bosanmalar:f19: etrafımda ;) :gördüklerim hep bu yönde ;) :

16. Hepinize katiliyorum sevgi sayginin olmadiği bir ewlilik yürümez birazda lütfen daha sabirli olalim hayat bize gül bahçesi sunmuyor sorunlarla baş etmeyide öğrenelim hemen çekip gitmeyelim.

17. sevgi kapsamı

sevginin kapsama alanı geniş oldugu için bende sevginin bitmesi şıkkını işaretledim.sevgi saygıyı fedakarlıgı ikiyi bir yapmaktır ortak yaşamda sevgisiz hiç birşey devam etmez :f106:BENCE

18. başka sebep bilmem ama saygı bitince tüm ilişkiler bitio bence