Ankara'nın Eğitim Kampüsü Keçiören Ovacık a Kuruluyor

'Etüt Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 4 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. Ankara'nın Eğitim Kampüsü 2012

Ankara'da oluşturulacak eğitim kampuslarından biri Keçiören Ovacık a kurulması bekleniyor.Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, kısa süre önce anasınıfı ve ilkokul hariç tüm eğitim kurumlarının, gelecek yıllarda şehir dışına taşınacağını duyurmuştu.
    Projeye göre;kentin kuzey, güney, doğu ve batısında yeni eğitim kentleri kurulacak. Kampuslarda çok sayıda okul bir arada yer alacak. Projenin pilot uygulaması Keçiören Ovacık'ta başlayacak. Yapılan taslak planda ilk kampusta 24 okulun ve ihtiyaca göre spor, kültür, dinlenme alanlarının projeye dahil edilmesi yer alıyor. Projenin ayrıntıları şubat ayında netleşecek.
    Kampuslar için sağlık, güvenlik gibi unsurlar ön planda tutulacak. Küçük operasyonları dahi yapabilecek kapasitede sağlık birimlerinin yer alması, güvenliğin ise özel şirketler yoluyla sağlanması değerlendiriliyor.

Öğrenciler sabah-akşam taşınacağı için eğitim kentlerin metro ulaşımına uygun arazilerde kurulması da benimsendi. Fakat metro ulaşımının kampuslar kurulmadan önce mi yoksa kurulduktan sonra mı sağlanacağı konusu henüz netleşmedi. Bu konuda Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin de çalışma yürüttüğü belirtiliyor.

ANKARA - Akşam