Ankarada Bulunan Müzeler

'Türkiye Coğrafyası' forumunda HazaN tarafından 20 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. Ankaradaki müzeler
    Ankarada hangi müzeler var

Anadolu Medeniyetleri Müzesi
    Atpazarı semtinde, Ankara Kalesi'nin dış duvarının güneydoğu kıyısında, yeni işlev verilerek düzenlenmiş iki Osmanlı yapısında yer alır. Bu yapılardan biri Mahmut Paşa Bedesteni, diğeri Kurşunlu Han'dır.

Etnografya Müzesi
    Namazgahtepe'de kurulmuştur. Tepe Vakıflar Genel Müdürlüğünce 15 Kasım 1925 tarihli Bakanlar Kurulu kararı gereğince, Milli Eğitim Bakanlığı'na müze yapılmak üzere bağışlanmıştır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi
    Ankara Ulus meydanında bulunan I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası

A.Ü. Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi
    Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Cemal Gürsel Caddesi, Cebeci/Ankara adresinde Çarşamba ve Cuma günleri çalışma saatlerinde ziyaret edilebilir

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi
    Müze dört bölümden oluşur: Birinci bölümde Atatürk'ün özel eşyaları; ikinci bölümde Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları panoraması; üçüncü bölümde Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz panoraması; dördüncü bölümde Atatürk devrimlerinin fotoğraf ve açıklamalarla tanıtıldığı, rölyeflerle zenginleştirilmiş tonozlu koridor bulunmaktadır.

Cumhuriyet Müzesi
    Müzede ilk üç Cumhurbaşkanı dönemini yansıtan olaylar, kendi sözleri, fotoğrafları, bazı özel eşyaları ile o dönemde mecliste alınan kararlar ve kanunlar sergilenmektedir.

Mehmet Akif Ersoy Müze Evi
    Mehmet Âkif Ersoy'un Kurtuluş Savaşı yıllarında Ankara'da ikamet ettiği ve İstiklâl Marşı başta olmak üzere çok sayıda şiirini yazdığı müzeye dönüştürülmüş Ankara evidir. Müzede şairin şahsi eşyaları sergilenmektedir.

Gazi Üniversitesi Resim Heykel Müzesi
    1979 yılında kurulmuştur. Resim Heykel Müzesi resim, baskı resim, heykel-seramik eserler sergilenen bir sanat müzesidir.