Ankara Ne Zaman Ve Neden Başkent Oldu

'Bunları biliyormusunuz' forumunda zamaneanne tarafından 18 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

  1. Ankara Hangi Tarihte Ve Neden Başkent Oldu


    Ankara, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti, Ankara ilinin merkezi, Türkiye'nin en kalabalık ikinci ve dünyanın en kalabalık otuz sekizinci kentidir.

    Mustafa Kemal, meclis çalışmalarını daha yakından izleyebilmek için 27 Aralık 1919'da Ankara'ya geldi.Ankara'ya gelmesinin nedenleri arasında buranın demiryolu ağına sahip olması, İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmemiş olması, merkezi bir konumda bulunması ve Batı Cephesi'ne yakınlık gibi nedenler de etkili olmuştur. Meclis, 28 Ocak 1920'de oybirliği ile Misak-ı millî'yi kabul etti. Bunun üzerine İstanbul işgal edildi ve meclis kapatıldı. Mustafa Kemal, 19 Mart 1920'de illere ve kolordu komutanlıklarına bir genelge gönderdi ve Ankara'da olağanüstü bir meclisin açılacağını duyurdu.

    Seçimlerin ardından 23 Nisan 1920'de Ankara'da TBMM açıldı ve hükümet kuruldu. Kurtuluş Savaşı bu meclisten yönetilmiş, savaşın kazanılmasının ardından Lozan Antlaşması imzalanmış ve I. TBMM seçim kararı almış ve yerini II. TBMM'ye bırakmıştır. İnkılap Meclisi olarak da anılan bu meclis 13 Ekim 1923'te Ankara'yı başkent ilan etti.
     
Yükleniyor...
- Ankara Zaman Neden Forum Tarih
Ankara Ne Zaman Türkiye'nin Başkenti Oldu ? Merak Ettiklerimiz 6 Ağustos 2014
Ankara İstanbul YHT seferleri ne zaman başlıyor? Sosyal Konular 26 Mart 2014
Sıla Ankara Konseri ne zaman? Medya Bölümü 22 Şubat 2013
Sıla Ankara'ya Ne Zaman Gelecek? Magazin haberleri 22 Şubat 2013