Ankara Ne Zaman Türkiye'nin Başkenti Oldu ?

'Merak Ettiklerimiz' forumunda Burcu tarafından 6 Ağustos 2014 tarihinde açılan konu

  1. Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti bilindiği gibi İstanbul'du. Taki Mustafa Kemal Atatürk Erzurum ve Sivas Kongrelerinin ardından 27 Aralık 1919 tarihinde temsilciler kurulu üyeleriyle Ankara'ya gelene kadar.

    Osmanlı Mebusan Meclisi son olarak 12 Ocak 1919'da İstanbul'da toplantı. Aradan 4 gün geçtikten sonra İngilizler İstanbul'a girip Meclisi bastılar. Bu yaşanan olaydan sonra pek çok milletvekili Anadolu'ya geçti yakalananlar ise tutuklandı. Bu olaydan sonra Osmanlı Mebusan Meclisinin İstanbul'da toplanması gibi bir olasılık kalmadı.

    Ankara, savaş meydanlarına eşit uzaklıkta Anadolu'nun tam ortasında bulunuyordu. Memleket buradan rahatlıkla yönetilebilirdi. TBMM 23 Nisan 1920 günü Ankara'da açıldı ve meclis ilk oturumunda Gazi Mustafa Kemal Paşa'yı başkan seçti. O günden itibarende ülkenin yönetimi Ankara'dan idare edildi.

    Düşman yurttan çıkarıldıktan sonra 13 Ekim 1923 tarihinde İsmet Paşa ve arkadaşları Ankara'nın başkent olması için TBMM'ye yasa önerisi verildi öneri mecliste oylandı ve kabul edildi. Bu tarihten itibaren Ankara Türkiye Cumhuriyetinin başkenti oldu.
     
Yükleniyor...
- Ankara Zaman Türkiye'nin Forum Tarih
Ankara İstanbul YHT seferleri ne zaman başlıyor? Sosyal Konular 26 Mart 2014
Sıla Ankara Konseri ne zaman? Medya Bölümü 22 Şubat 2013
Sıla Ankara'ya Ne Zaman Gelecek? Magazin haberleri 22 Şubat 2013
Ankara Ne Zaman Ve Neden Başkent Oldu Bunları biliyormusunuz 18 Aralık 2012