Ankara hangi tarihte başkent olmuştur?

'Türkiye ile ilgili' forumunda Masal tarafından 10 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Ankara Türkiye Cumhuriyetinin başkentidir. Kurtuluş savaşı döneminde Türkiye’nin ortasında bulunması ve coğrafi koşulları başkent olmasında büyük etken olan Ankara 1923 yılında başkent olmuştur. Tam olarak 13 ekim 1923 yılında.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Haziran 2014
 2. Atatürk, 19 mayıs 1919′da, Samsun’da Anadolu topraklarına ayak basarak Milli Mücadele’ye başlamıştı. Erzurum, Sivas kongrelerinden sonra, Kırşehir yolu ile, 27 aralık 1919′da Ankara’ya geldi. Günlerden cumartesiydi. Ankara ve çevresinin halkı, Mustafa Kemal’i ve beraberindekileri, yollara dökülerek, sevinç gözyaşları içinde karşıladı. Önce Vilayet Konağı’na inen Mustafa Kemal, Ankara Ziraat Okulu’nda kendisine ayrılan daireye yerleşti.

  Ankara o günden sonra, Milli Mücadele’nin, hürriyet ve bağımsızlığa kavuşma savaşının merkezi haline geldi. Ankara, Birinci Büyük Millet Meclisi’nin toplanmasından Cumhuriyet’in ilânına kadar geçen süre içinde sayısız olaylara sahne oldu, 13 ekim 1923′te başkent olarak kabul edildi.

  Ankara coğrafi özelliklerinin yanı sıra, diğer yörelerimize göre merkezi konumda olması nedeniyle başkent olarak seçilmiştir. Ulusal Kurtuluş Savaşımızın idare merkezi de olan Ankara’da 23 Nisan 1920′de TBMM açılmıştı. Mecliste başkentin İstanbul olarak kalacağı yada Ankara’nın başkent olacağı yönünde çeşitli fikirler ortaya sürülmüştür. Ancak İsmet Paşa’nın sunduğu tek maddelik bir önerge ile Ankara başkent larak seçilmiştir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Haziran 2014
 3. Sağol
   
Yükleniyor...
- Ankara hangi tarihte Forum Tarih
Hangi Tarihte Başkent Ankara Oldu Genel Türk Tarihi 23 Mayıs 2011
Ankara Hangi Bölgede Türkiye Coğrafyası 17 Kasım 2011
İstanbul’da oruca başlayan kişi Ankara’da hangi ezanla iftar eder Ramazan ve Oruç 29 Temmuz 2011
Ankarada İnsanlar Hangi Mesleklerle Uğraşıyor Bunları biliyormusunuz 26 Nisan 2011