Animatör nasıl olunur

'Sorun Cevaplayalım' forumunda eftelya tarafından 31 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

1. Animasyon nasıl olunur

Animatör olmak için; İlköğretim okulu mezunu olmak yeterlidir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Mesleki ve Teknik Eğitim Okul ve
    Kurumlarında Eğlence hizmetleri alanı animatörlük dalında, ayrıca Milli Eğitim
    Bakanlığına bağlı Mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında İstihdama
    Hazırlayıcı Meslek Kursu olarak Animasyon Programı adı altında Türkiye İş Kurumu
    İl Müdürlüklerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının işbirliği ile Animatörlük
    mesleğinde açılan İşgücü Yetiştirme Kurslarında ve bazı turistik tesislerde
    verilmektedir.

Meslek liselerinde mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. 9. sınıfın dersleri genel liseler ve
    meslek liselerinde ortaktır. 9.sınıfın sonunda öğrenci alanını belirler. 9 ve 10.
    sınıflarda ortak dersler ile alan ortak dersleri, 11 ve 12. sınıflarda ise dallara özel
    derslerin öncelikli olarak okutulmaktadır. Alanda yer alan tüm dallara yönelik ortak
    yeterlikleri kazandıran dersler ağırlıklı olarak 10 ve 11. sınıfta verilmektedir. 12.
    sınıfta diplomaya götüren dala ait yeterlikleri içeren dersler yer almaktadır. 10.
    sınıfın sonunda, bölgesel ve sektörel ihtiyaçlar, okulun donanımı, öğretmen ve fizikî
    kapasitesi ile öğrencilerin mesleki yeterlikleri de dikkate alınarak dal seçimi yapılır.

Milli Eğitim Bakanlığınca açılacak kursun süresi ise Mesleki ve Teknik Eğitim
    Yönetmeliği esaslarına göre hazırlanarak uygulanmakta olup aşağıda belirtilen
    konularda eğitim verilmektedir.
    Konuşma teknikleri: Oyunculuk araştırmaları kullanılarak, animasyon sahnesinin
    ısıtılması. Konuşma eğitimi de alıyorlar.
    Sahne uygulamaları: Bu derste provalar yapılıyor. Öğrenciler bir proje hazırlayarak
    uyguluyorlar.
    Komedi teknikler: Komedi tarihi, prensipleri, neyin komik algılanacağı. Sahnenin
    müzik ve eylemlerle tamamlanması.
    Makyaj bilgisi; Makyaj malzemelerini tanıma, role uygun makyaj uygulamaları.
    Dünya tiyatro tarihi: Animasyon tarihi ve dünya tiyatro tarihi.
    Yaratıcı drama: Öğrencilerin yaratıcılıklarını artırıcı oyunlar oynanıyor. Kendi
    oyunlarını yazmaları isteniyor.

Malzeme bilgisi: Animasyonda kullanılan ışık, efekt, boya ve aksesuar gibi
    malzemelerle ilgili her şey bu derste öğretiliyor.
    Ritim eğitimi ve dans: Öğrencilerin ritimsel olgularını geliştirip, ritmin farkına
    varmalarını sağlayarak, dansa aktarmaları amaçlanıyor.
    Koreografi: Amaca uygun hareketleri birbirine ekleme ve bunu seyirciye bir bütün
    halinde sunabilme yetisinin kazandırılması amaçlanıyor.