Android İşletim Sistemi Bilgisayara Nasıl Kurulur

'Teknik Yardım' forumunda Merve tarafından 14 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

1. Android İşletim Sistemi Bilgisayara Kurma

Bilgisayara Android İşletim Sistemi Nasıl Kurulur

İlk olarak Android x86 1.6 R2 sürümünün iso'sunu indiriyoruz.

Kullanmak istediğimiz Android sürümünün iso uzantılı dosyayı indirdik. Androd işletim sistemini kuracağımız flaş diske aktarmak için bir program kullanıyoruz. UNetbootin adlı bu program, iso dosyasını açıyor ve bilgisayar ilk açılışta Android'i Boot edecek şekilde hazırlıyor. Artık hepimiz de flaş disk olduğu için, flaş disk üzerinden kurulumu anlatacağım.

UNetbootin programını açıyoruz, Bilgisayarınızda flash disk'in takılı olduğundan emin olun. Programı açtığımzda karşımıza çıkan pencereden, 3 nokta (...) yazan butona tıklıyoruz ve indirdiğimiz iso dosyasının yerini gösteriyoruz. Diskimage seçeneğini işaretliyoruz ve flaş diskin takılı olduğu alanı seçiyoruz. Bizim denediğimiz sistemde flash disk F sürücüsü olarak göründü. Ayarları yaptıktan sonra tamam diyoruz.

Karşımıza kurulum ekranı geliyor ve flaş diskimize kurulum gerçekleşiyor.

Kurulum tamamlanıyor. Flash disk'ten direk kuruluma geçmek istiyorsanız, şimdi yeniden başlat diyebilirsiniz. Çıkış diyerek işlerinize devam edip sonra da yeniden başlatabilirsiniz.

Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra, Hard disk ya da CD ROM yerine USB'nin boot edilmesini ayarlamamız gerekiyor. Yani bilgisayar flaş diskten başlatılacak. Bu ayarı da BIOS'tan yapıyoruz. Bilgisayarların BIOS ekranları farklıdır ama genelde hepsinde Boot sekmesi vardır. Boot aygıtlarından Removable Devices ya da takılı olan USB cihaz gözüküyorsa o seçilir ve ayarlar kaydedilir. Sistem bundan sonra çıkarılabilir disk takılı olduğunda, buradan başlatılır.

Eğer buraya kadar doğru yaptıysanız, karşınıza bilgisayarı restart ettikten sonra android logolu bir ekran gelecektir.

En üstteki "Live CD- Run Android -x86 without installation" seçeneğini seçerseniz, kurulum yapılmadan direk flaş diskinizden çalıştırırsınız. En alttaki "Installation-Install Android-x86 to harddisk" seçeneği ile de, hard diskinize Android işletim sistemini kuruyorsunuz. Biz en üsttekini pratik bir şekilde açmak için seçiyoruz. Android sistemi açılıyor.

alıntı